Flacăra Horezu a bifat prima victorie în Liga a III-a

* vinerea trecută, fotbaliştii din Treapt au dispus cu scorul de 4-1, pe teren propriu, de Viitorul Domneşti

La finele săptămânii trecute, Flacăra Horezu şi-a trecut în cont prima victorie în Liga a III-a. Vineri, 7 septembrie, Adi Popa & Co. au dispus lejer, pe teren propriu, de codaşa Seriei a III-a, Viitorul Domneşti. Fotbaliştii din Treapt s-au impus cu scorul de 4-1 (după 2-0, la pauză), golurile fiind marcate de Cristian Munteanu (în minutul 12), Sebastian Bobină (24), Radu Georgescu (59, din penalti) şi Ionuţ Simeanu (79). Ilfovenii au redus din handicap în repriza secundă, în minutul 61, la 3-0, prin Cătălin Tănase.
În acest meci, pentru Flacăra Horezu (nou-promovată în Liga a III-a) au evoluat următorii jucători: Robert Popa – Samson Nwabueze, Ciprian Dinu, Cristian Munteanu, Alex Butoi – Adi Popa, Sebastian Bobină, Răzvan Olteanu (Dragoş Gheorghescu), Raul Nistor (Ionuţ Simeanu), Radu Georgescu – Eduard Neacşu (David Oprescu).

Vâlcenii sunt neînvinşi după primele trei etape din actualul sezon

În urma acestui succes, echipa din oraşul administrat de primarul Nicolae Sărdărescu a acumulat 5 puncte în clasament şi ocupă o poziţie liniştitoare, în jumătatea superioară, în ierarhia Seriei a III-a. Aşa cum se cunoaşte, în primele două etape, horezenii au obţinut două remize: cu Sporting Roşiori (0-0, pe teren propriu) şi AFC Hermannstadt 2 (1-1, în deplasare). După trei runde, locurile fruntaşe ale ierarhiei sunt ocupate de trio-ul CSM Alexandria, Turris-Oltul Tr. Măgurele şi FC „U” Craiova 1948 (toate cu câte 7 puncte în cont). FC Braşov şi FC Voluntari 2 se află pe poziţiile 4-5, cu câte 6 puncte, în timp ce Unirea Bascov (echipă antrenată de vâlceanul Adi Dulcea) a strâns până în prezent tot 5 puncte, la fel ca şi formaţia din Treapt.

În week-end, horezenii vor înfrunta CSM Flacăra Moreni, în deplasare

În următoarea etapă, care va avea loc week-end-ul viitor, reprezentanta Vâlcii în Liga a III-a va evolua în fieful echipei CSM Flacăra Moreni. Dâmboviţenii au avut un start ratat de sezon, iar după trei runde n-au strâns decât un punct, după remiza de pe teren propriu cu Turris-Oltul Tr. Măgurele (1-1). În rest, elevii fostului divizionar A Gabriel Paraschiv au cedat ambele meciuri jucate „afară”: la FC Voluntari 2 (0-1) şi la CSM Alexandria (0-2). (N.C.)