Liga 6

„Ţinând cont de situaţia în care ne aflăm, ne-am prezentat bine la Slatina”

* a spus antrenorul Coziei, Vasile Ilinca, după partida din Cupa României

Vasile Ilinca s-a declarat mulţumit de modul în care s-au comportat elevii săi în meciul din turul 1 naţional al Cupei României. „Ţinând cont de situaţia în care ne aflăm, ne-am prezentat bine la Slatina. La ora asta, cum să nu fiu mulţumit!? Nu am jucat nici un meci amical. Este primul joc pe care îl disputăm. Credeam că poate să fie mai rău. Nici ei nu au impresionat, dar au jucători cu experienţă. Sunt în pregătire şi probabil altfel va fi în campionat. Noi am jucat foarte bine faza defensivă. Nefăcând antrenamente, nefiind foarte bine pregătiţi din punct de vedere fizic, ne-am axat pe faza defensivă şi pe contraatac. Am avut şi noi ocazii bune. La 1-0 pentru ei, în minutul 38, Ilea a dat mingea în bară, apoi, după pauză, tot la 1-0, Silviu Rădoi a avut o şansă. A scăpat singur cu portarul, dar nu a prins mingea foarte bine şi i-a permis acestuia să respingă. Apoi, dacă la penalti arbitrul dădea şi eliminare, pentru că a fost fază iminentă de gol, nu se ştie ce se întâmpla, noi având un om în plus. În condiţiile date, ne-am retras deliberat. Dacă nu poţi să alergi, nu ai altă şansă. Ei fac două antrenamente pe zi. Dacă puteam să alergăm şi noi mai mult, cream probleme mari. Şi aşa a fost bine! După cum am spus, eu sunt foarte mulţumit de cum ne-am prezentat la momentul actual. Băieţii au avut o atitudine bună. Am jucat cu trei juniori în teren, Buzilă, Sârbu şi Talpoş. A mai intrat şi Biserică. Dacă reuşim să-i păstrăm pe cei care au fost la Slatina şi mai aducem câţiva jucători, nu e rău. Eu îmi doresc să continue şi Roncea. El mai are doi ani de contract cu Cozia, dar dacă nu vrea să mai rămână, nu avem ce face. Sper să continue la Călimăneşti. Au mai mers cu noi la Slatina – Nonis Duca, jucătorul nostru, care a avut nişte probleme medicale, dar şi Opriţa, de la Brezoi, pe care ni l-am dori. În rest, vedem ce mai putem lua. Mai avem nevoie de jucători”, a spus Vasile Ilinca, după partida de la Slatina. (S.S.)