Cozia Călimăneşti a pierdut la limită confruntarea cu CSM Slatina

Deşi se punea la un moment dat problema de a nu se prezenta în Cupa României, din cauza lipsei de efectiv, Cozia Călimăneşti, performera competiţiei pe plan judeţean, a reuşit să strângă rândurile, iar miercuri, 1 august a făcut deplasarea la Slatina. Formaţia lui Vasile Ilinca a dat piept cu CSM, echipă reformată în această vară, pentru care evoluează mulţi fotbalişti care, în stagiunea precedentă, au jucat în Superliga vâlceană. Gruparea olteană este pregătită de Bobi Verdeş, fostul atacant şi antrenor secund de la Flacăra Horezu. Date fiind transferurile făcute de CSM Slatina şi plecările masive din tabăra Coziei, era de aşteptat ca gazdele să obţină un succes facil. Nu a fost aşa. Cozia şi-a vândut scump pielea la Slatina. Deşi învinsă de fostul său jucător, Grigore Ceapă, care a deschis scorul în minutul 20, după o centrare perfectă a unui alt vâlcean, Adrian Stănică, echipa din staţiune a avut puterea să revină. În minutul 55, după o lovitură liberă executată bine de Roncea, Alexandru Ştefan a reluat balonul cu capul în plasă, restabilind egalitatea: 1-1. Echilibrul s-a rupt din nou 10 minute mai târziu. Gabriel Precup, fostul mijlocaş al Flacărei, acum căpitan la Slatina, a şutat puternic de la marginea careului şi şi-a readus echipa la timonă. Cozia nu a dezarmat. A egalat din nou prin „fiul rătăcitor”, Costi Roncea. Acesta a transformat precis penaltiul scos de Silviu Rădoi: 2-2. Oficialii Coziei ar fi vrut şi un cartonaş roşu în această fază, care le-ar fi simplificat finalul de joc, însă „centralul” a acordat doar penalti, nu şi eliminare. Ultimul gol al întâlnirii a fost înscris tot de un jucător al Coziei. În minutul 87, Marian Chiripuş şi-a dat autogol. Ceapă a contribuit şi la această acţiune a noii sale echipe. A centrat în 6 metri, dintr-o lovitură liberă. Mazilu, busculat în careu, nu a putut să intervină, mingea l-a lovit în cap pe Chiripuş şi a ajuns în plasă (unii spectatori l-au validat ca şi autor al golului pe Mircea Scheau). S-a terminat 3-2, iar CSM Slatina s-a calificat în turul 2 al Cupei României. În acest meci, antrenorul câştigătoarei Cupei României în Vâlcea, Vasile Ilinca, s-a bazat pe jucătorii: B. Buzilă – Sîrbu, Ştefan, M. Chiripuş, Mazilu, Mojoiu, Roncea, Al. Chiripuş, Ilea, Talpoş (83, Jura), S. Rădoi (85, Biserică). (S.S.)