Super-SCM! Echipa vâlceană a câştigat Supercupa României!

* acesta este primul trofeu pentru noul club de handbal feminin al Râmnicului

SCM Rm. Vâlcea a reuşit să-şi treacă în palmares primul trofeu: Supercupa României! Sâmbătă, 25 august, elevele lui Florentin Pera s-au impus senzaţional, în deplasare, în fieful campioanei en-titre a ţării, CSM Bucureşti, după un meci de infarct! Partida a durat nu mai puţin de 80 de minute şi s-a încheiat cu victoria formaţiei vâlcene, cu scorul de 33-31. Cum la finele primelor 60 de minute de regulamentare de joc scorul a fost egal (21-21), duelul a intrat în prelungiri. Învingătoarea nu s-a decis însă nici după primele două reprize suplimentare de câte 5 minute fiecare, care s-au terminat, de asemenea, la egalitate (26-26). Contrar aşteptărilor, handbalistele de la SCM Rm. Vâlcea au avut nervii tari şi în următoarele două reprize de prelungiri (tot de câte 5 minute fiecare), pe care le-au încheiat în avantaj (33-31). „Municipalele” le-au furat astfel „tigroaicelor” de la SCM Bucureşti trofeul Supercupei de sub nas!

Elevele lui Florentin Pera au avut câte trei goluri avantaj în prima şi în a doua repriză

SCM Rm. Vâlcea şi-a arătat „colţii” încă din startul meciului, când a condus cu 3-1, în minutul 5. Campioanele en-titre au întors însă rezultatul în favoarea lor (4-3, în minutul 10) şi s-au aflat la conducere până în minutul 16 (6-5). Din acel moment, echipa noastră a trecut în avantaj (7-6, în minutul 17) şi s-a desprins chiar la trei goluri (12-9, în minutul 27), aceasta fiind de altfel şi cea mai mare diferenţă consemnată în tot meciul. Pe final de repriză, CSM Bucureşti a redus din handicap, iar la pauză s-a consemnat scorul de 12-10 pentru SCM Rm. Vâlcea.
După revenirea de la vestiare, „municipalele” din Sala Traian s-au desprins de alte două ori la trei „lungimi”, 15-12 (în minutul 39) şi 16-13 (în minutul 41), după care a urmat un uşor regres. CSM Bucureşti a egalat situaţia pe tabela de marcaj (16-16, în minutul 44) şi a trecut chiar în avantaj (20-19, 21-20). La finalul timpului regulamentar de joc, scorul a fost însă egal: 21-21.

Alicia Fernandez Fraga şi Iryna Glibko au marcat golurile decisive în ultimul minut de prelungiri

Niciuna dintre cele două echipe nu a reuşit să se desprindă în învingătoare nici în primele două reprize de prelungiri, care s-au disputat, de asemenea, pe „muchie de cuţit”, cu câte un avans minim de partea fiecăreia dintre combatante. Trupa din Capitală a condus cu 24-23 la capătul primei mini-reprize, dar cea de-a doua s-a încheiat tot la egalitate (26-26). În startul celei de-a treia reprize suplimentare, CSM Bucureşti s-a desprins repede la două goluri (28-26) şi se părea că va tranşa meciul în favoarea sa, însă vâlcencele, cu pivotul Marija Petrovic în zi de graţie (patru goluri consecutive de senzaţie de pe semicerc!) şi-au regăsit repede cadenţa şi au egalat până la pauză (29-29). Fetele de la SCM Rm. Vâlcea au fost mai proaspete în ultima repriză, când au condus cu 30-29, 31-30, reuşind chiar şi un gol splendid, prin Iryna Glibko, după o „aeriană”! După 31-31, elevele lui Florentin Pera au marcat de două ori la rând (33-31), prin Alicia Fernandez Fraga şi Iryna Glibko, astfel că au adus şi trofeul mult visat în Sala Traian! (N.C.)