Alte sporturi

Sportivii de la Tenis Club Capela s-au remarcat la ultimele competiţii oficiale

Luna trecută, sportivii de la Tenis Club Capela, pregătiţi de Dan Avram, Bianca Avram şi Florin Palmotă, au participat la trei competiţii importante. Primul concurs s-a desfăşurat în perioada 6-12 august, la Bucureşti. Este vorba despre „Tennis Challange Cup”, la care vâlceanul Călin Poştea s-a clasat pe locul II, la categoria de 10 ani – băieţi.
Următoarea competiţie oficială a fost programată în intervalul 13-15 august şi a avut loc la Sibiu. „Trofeul Trans-Agape” s-a bucurat de prezenţa foarte multor tenismeni, proveniţi de la cluburi de profil din întreaga ţară. Printre aceştia, s-au aflat şi vâlcenii de la Tenis Club Capela. Cel mai important rezultat a fost obţinut de Claudia Costin, care, la categoria de 10 ani – fete, s-a clasat pe prima poziţie. Pe locul secund s-au clasat Călin Poştea, la 10 ani – băieţi şi Floriana Gheorghe, la 12 ani – fete. Ultima sportivă enumerată a avut o evoluţie foarte bună şi în meciul de dublu, unde, alături de o tenismenă din Mediaş, s-a clasat pe primul loc.
În aceeaşi perioadă, 13-15 august, la Zalău, a avut loc Memorialul „Gheorghe Schmidt”. La acest concurs de tenis de câmp, vâlceanca Vanesa Niţu a urcat din nou pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.
„La Sibiu, Claudia Costin a reuşit să se remarce într-un mod plăcut, învingând favoritele I şi II ale competiţiei. Cu favorita I s-a întâlnit în partida de trei seturi din finală, care a durat aproximativ trei ore. Vreau să vă spun că, în momentul de faţă, la categoria sa, Claudia Costin ocupă locul 41 în clasamentul naţional. La aceeaşi vârstă, Călin Poştea este clasat pe poziţia 66. Având în vedere nivelul jocului realizat de cei doi sportivi, suntem îndreptăţiţi să credem că, în scurt timp, vor ajunge în primii 10”, ne-a declarat Dan Avram, antrenor de tenis de câmp şi fondator al Tenis Club Capela Rm. Vâlcea. (O.D.)