Sporting Galicea, campioana Ligii a V-a! Meciul de la Băbeni s-a terminat după 120 de minute

Sâmbătă, 18 iunie, rămâne o zi cu însemnătate pentru Sporting Galicea. Lidera din Liga a V-a a câștigat campionatul. Avea nevoie de un rezultat pozitiv în derby-ul cu a doua clasată, Mihăești. L-a obținut! Formația coordonată de Lucian Rizoiu s-a impus cu scorul de 3-1. Golgheterul campionatului și-a făcut din nou datoria. A marcat de două ori. Primul gol și ultimul. A fost 1-0, 1-1 și 3-1. Fernando Marinescu a mai punctat pentru campioană. Oaspeții nu s-au putut baza nici de această dată pe Lupu Bîrlogeanu, care e accidentat.

Derby-ul de la Băbeni a durat… 120 de minute. Meciul a fost întrerupt pentru o jumătate de oră din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile. A plouat cu piatră. A fost nevoie inclusiv de refacerea marcajului. Vremea a menținut suspansul gazdelor, dar a făcut bucuria acestora și mai dulce. Partida din ultima etapă, de la Drăgoești, va fi pentru Galicea una de vacanță. Campioana nu a fost încă premiată. Urmează ca acest lucru să se întâmple zilele viitoare. Cu reușitele din această rundă, Cătălin Duminică a ajuns la 46 de goluri în tricoul celor de la Galicea.