Le-a purtat noroc terenul de la Călimănești! Sălătrucel, patru puncte în două meciuri pe stadionul Coziei

Alutus Sălătrucel e neînvinsă în ultimele trei etape din Liga a V-a. După înfrângerea de la Bărbătești, ”dirijorul” Marian Cărăbineanu și colegii săi au înregistrat o remiză și două victorii. Au jucat numai în deplasare, deși două partide figurau pe teren propriu. Porțile vechi de la Sălătrucel au fost dărâmate pentru a lăsa loc evenimentelor dedicate Zilei Comunei, dar și pentru că urmează să fie montate altele noi. Plasele vor veni de la AJF, prin intermediul programului finanțat de Consiliul Județean. Astfel, stadionul din Călimănești a găzduit Alutusul în ultimele săptămâni. După remiza cu Orlești (3-3) și victoria din deplasare (5-1, la Mădulari, cu Șușani), Sălătrucel a câștigat duminică, 19 iunie, la Călimănești confruntarea cu ultima clasată, AS Bunești.

Oaspeții, în 11, fără nicio rezervă pe bancă, au reușit să țină piept adversarei timp de 45 de minute. A fost 1-1 la pauză. Tânărul George Nuță (2003) a deschis scorul în minutul 6. ”Boilerul” (Cozma) a egalat în minutul 18, cu un șut de la 25 metri, lateral stânga, care l-a surprins pe portarul de ocazie al gazdelor, Gigi Grigorescu. Ambele echipe și-au creat ocazii clare de a mai înscrie până la finalul primelor 45 de minute. S-a ratat și cu poarta goală. La Bunești s-a evidențiat portarul Cătălin Ancuța, însă și Grigorescu a avut câteva intervenții bune.

La pauză, Alutus a făcut o schimbare, singura a meciului. A intrat Alin Albu. A fost inspirat și a înclinat balanța în favoarea trupei din Sălătrucel. În minutul 52, ”Șușanu” (Albu) a ratat o ocazie uriașă, dar s-a revanșat în minutul 57: 2-1. Gazdele au mai avut două goluri nevalidate pe motiv de off-side. În minutul 66, misiunea formației din Sălătrucel a devenit mai facilă. Oaspeții au rămas în inferioritate numerică. Autorul golului de la Bunești, ”Chimistul” sau ”Boilerul”, cum îl alintă apropiații, a protestat, supărat pe o decizie a arbitrului, apoi l-a înjurat pe ”central” și a fost trimis la vestiare. 10 minute mai târziu, Alutus a mărit ecartul. Simion a marcat pentru 3-1. ”Soare” (Sorin Niță) a fost omul finalului de partidă. După mai multe șuturi ratate, pe parcursul meciului, a înscris de două ori în ultimele 10 minute. Și oaspeții au mai marcat tot de două ori. Căpitanul Adi Ancuța a fost, de asemenea, autorul unei duble. Confruntarea s-a încheiat la scorul de 5-3. În ultima etapă, Sălătrucel joacă la Frâncești, iar Bunești încheie sezonul acasă, cu Viitorul Voicești.