Repetiţie pentru Viborg

• marţi seara, în Sala Traian, Oltchim a câştigat fără probleme meciul cu Tomis Constanţa (44-25), care a contat pentru cea de-a 15-a etapă a Ligii Naţionale

La nici 48 de ore după meciul cu Dinamo Volgograd, pe care l-au câştigat într-o manieră entuziasmantă, jucătoarele de la Oltchim Rm. Vâlcea le-au oferit propriilor suporteri încă un spectacol handbalistic de calitate. De această dată, pe post de sparring-partner s-a aflat Tomis Constanţa, iar partida care a avut loc marţi seara, în Sala Traian, a contat pentru cea de-a 15-a etapă a Ligii Naţionale.

Aşa cum era de aşteptat, pentru că Oltchim va înfrunta, la finele săptămânii, în Liga Campionilor, puternica echipă daneză Viborg HK, tehnicianul Radu Voina le-a dat posibilitatea câtorva dintre eroinele din meciul împotriva campioanei Rusiei să se refacă din punct de vedere fizic. Astfel, Steluţa Luca şi Ramona Maier au stat în tribună, în timp ce Paula Ungureanu, Cristina Neagu şi Patricia Vizitiu au evoluat foarte puţin cu Tomis Constanţa. În schimb, au apărut pe teren handbaliste care nu au evoluat deloc sau au făcut-o prea puţin cu Dinamo Volgograd, precum Gabriella Szucs, Clara Vădineanu, Talida Tolnai şi Anastasiya Pidpalova.
Meciul Oltchim – Tomis nu a avut practic nici un istoric, echipa vâlceană s-a desprins categoric de rivala sa încă din primul sfert de oră (12-3), după care a jucat şi pentru public. La pauză, „galacticele” conduceau cu 22-12, dar diferenţa a crescut în repriza secundă, la finele partidei consemnându-se scorul de 44-25 în favoarea trupei antrenate de Radu Voina şi Aurelian Roşca.
Ionela Stanca a fost, de departe, cea mai în formă jucătoare, confirmându-şi astfel statutul de golgheteră a echipei în Liga Naţională. Graţie celor opt „boabe” reuşite în poarta Tomisului, pivotul vâlcean şi-a sporit zestrea de goluri, ajungând acum la „cota 97”. Au mai înscris pentru campioana României: Oana Manea (6 goluri), Iulia Puşcaşu (6), Adriana Nechita (5), Gabriella Szucs (4), Narcisa Lecuşanu (3), Clara Vădineanu (3), Adina Fiera (2), Valeria Beşe (2), Patricia Vizitiu (2), Anastasiya Pidpalova (2) şi Cristina Neagu (1). De la formaţia dobrogeană s-a remarcat în mod special Diana Druţu, care şi-a trecut numele pe lista marcatoarelor de 10 ori.