Liga IVFotbal

Remiză cu patru goluri și patru eliminări, la Tomșani

Unirea Tomșani și Oltul Ionești s-au întâlnit pentru a doua oară în 2024, într-un meci oficial. În Cupa României, Unirea a fost echipa mai bună. Confruntarea din campionat, de duminică, 31 martie, s-a încheiat cu o remiză, scor 2-2. Oaspeții au deschis scorul la jumătatea primei reprize, prin Alex Burtoi. Apoi marcatorul golului a fost eliminat. La fel și un adversar. S-au contrat reciproc și au văzut cartonașul roșu. Spre finalul primelor 45 de minute, arbitrul Alin Olaru a mai acordat un roșu. L-a văzut Cătălin Moldoveanu, de la oaspeți, după o greșeală în defensivă. A fost dublă sancțiune. Gazdele au beneficiat și de o lovitură de pedeapsă. Pripor a egalat. Deși în inferioritate, formația pregătită de Iulică Dincă a reușit să preia din nou conducerea în partea secundă. Vasi Diaconu a marcat pentru 1-2. Imediat, s-a restabilit echilibrul numeric. A mai fost eliminat încă un jucător și de la gazde. S-a ajuns la patru cartonașe roșii. Tomșănenii au trecut peste moment și au marcat golul de 2-2 prin Edi Dumitrescu. Au terminat partida în inferioritate, după ce unul dintre jucători s-a accidentat și nu a mai putut continua.

”Am prins o zi mai nefastă. Nu putem să comparăm partida cu meciul din Cupă. Acum a fost pe puncte. Cred că puteam obține mai mult. Ne pregătim în continuare. Suntem în grafic în privința a ceea ce ne-am propus. Până la urmă, luăm și partea bună, faptul că am obținut un punct în deplasare. Suntem în prima jumătate a clasamentului, dar ne dorim și mai bine. Mulțumim Primăriei și domnului primar pentru sprijinul necondiționat pe care ni-l acordă”, a transmis Iulică Dincă, antrenorul ioneștenilor, după remiza din deplasare, cu Tomșani.