Neacșu, gol și assist pentru FCPO, în meciul cu Malaia

Sâmbătă, 30 martie, lidera Ligii a IV-a a revenit pe teren propriu. A avut meci cu ultima clasată, Foresta Malaia. Adversara nu i-a pus mari probleme. FC Păușești Otăsău și-a securizat victoria din prima repriză. A avut 3-0 la pauză. Gazdele au deschis scorul în minutul 12 dintr-un penalty acordat pentru henț. Pătrănoiu l-a transformat și a adus FCPO în avantaj. Apoi George Neacșu a dublat diferența și la puțin timp a oferit un assist, pentru reușita de 3-0 a lui Ionuț Matei. Malaia a redus din diferență în debutul părții secunde. S-a terminat 3-1.

”Nu ne interesează golaverajul, ci cele trei puncte. Nu au jucat rău nici cei de la Malaia. Sunt peste alte formații din partea a doua a clasamentului pe care le-am mai întâlnit. Nu au fost probleme. Și adversarii au fost cuminți, și-au văzut de joc. Puteam să mai înscriem. Am avut un penalty clar la Neacșu, dar arbitrul a dat simulare. S-a înșelat, dar în rest a fost ok, cu unele excepții. Am primit gol pe o greșeală a noastră. Cei de la Malaia au interceptat și au înscris. Sperăm ca ușor-ușor să-i recuperăm pe toți jucătorii cu probleme medicale. Angelco a revenit între buturi, e bine. Și Maricanu` e bine, poate intra, chiar dacă în acest meci nu a fost forțat. Rămâne să vedem care e situația lui Nonis Duca. Face un RMN săptămâna viitoare. Mai avem două jocuri până la meciul cu Sparta, la Drăgășani și cu Brezoi. Suntem la mâna noastră”, a declarat Cătălin Avan, primarul comunei Păușești Otăsău.