Liga VFotbal

Meci întrerupt la Orlești! Momente de groază! A venit Ambulanța

Un meci de Liga a V-a desfășurat duminică, 31 martie, a fost umbrit de un eveniment nefericit. Este vorba despre cel dintre CSC Orlești și Inter Lăpușata. În minutul 80, un jucător al gazdelor, aflat la debutul pentru noua formație, Edi Guță (fostul antrenor-jucător de la Drăgoești), a căzut după un duel cu adversarul. Au fost momente de groază. Partida a fost întreruptă minute bune. Părea că acesta și-a înghițit limba. Un jucător al oaspeților, cu pregătire în domeniul medical, asistentul medical și Bogdan Tudor au dat dovadă de prezență de spirit și au reușit să intervină pentru a fi evitată o tragedie. Toți ceilalți jucători și oficiali (arbitrii, plus observatorul Constantin Dina) plângeau lângă Edi, marcați de ceea ce se putea întâmpla. A venit Ambulanța. A fost transportat la spital. Jocul a fost reluat și s-a încheiat la scorul de 2-2. Nimeni nu a mai avut vreun chef de fotbal după acest eveniment.

”Ziua a început prost pentru noi și s-a terminat după cum știți, cu mine la spital. Am făcut un atac prin alunecare, adversarul nu m-a putut feri, m-a lovit cu genunchiul în cap și am dat cu capul de terenul tare. Mi-am pierdut cunoștința. Le mulțumesc lui Bogdan Tudor, asistentului nostru medical și jucătorului Popa, de la Lăpușata, care au intervenit prompt și m-au ajutat. I-am mușcat puțin de mână, dar dacă nu erau ei, nu știu ce s-ar fi întâmplat. Am fost la spitalul județean, am făcut un CT, la cap, la cervicală și e totul ok. Nu știu ce se întâmplă. Parcă se țin lanț ghinioanele de mine. Am avut o mare cumpănă”, a transmis Edi Guță, la ieșirea din spital. Multă sănătate, Edi!