Alte sporturi

Pugiliştii Răzvan Vâlcea şi Ciprian Apodăresei au oferit două dintre cele mai spectaculoase meciuri ale Cupei Vilcart

În zilele de 2 şi 3 octombrie, la Călimăneşti, s-a desfăşurat Cupa Vilcart la box. Competiţia a fost organizată de Doru Tărăşenie, în colaborare cu Direcţia pentru Sport a Judeţului Vâlcea. La start s-au adunat pugilişti proveniţi de la mai multe cluburi din ţară, dintre care amintim: CS Muscelul Câmpulung, Stelică Ploieşti, CSŞ Hunedoara, CSM Sibiu, CSM Piteşti, Pandurii Tg. Jiu, Box Club „Nicolae Ilinca” Alba Iulia, Dacia Mioveni, CSŞ Slatina şi nu în ultimul rând, CSŞ-Chimia Rm. Vâlcea. În total, au avut loc 33 de meciuri sâmbătă şi 26 duminică. Potrivit antrenorului Marius Băluţă, sportivii vâlceni au avut o evoluţie foarte bună la această competiţie, multiplul medaliat Răzvan Vâlcea reuşind chiar să facă unul dintre cele mai frumoase meciuri ale cupei. Elevul lui Marius Băluţă l-a întâlnit în ring pe campionul naţional James Chereji. După o serie de momente spectaculoase, vâlceanul a reuşit să se impună în faţa oponentului său de la CSŞ Hunedoara. „Mă bucur pentru victoria lui Răzvan şi mai ales, pentru faptul că a avut un adversar de calibru. A fost o competiţie bună, care ne-a permis să verificăm sportivii înainte de finala Campionatelor Naţionale de cadeţi, care vor începe pe 17 octombrie. Un alt meci deosebit a fost cel în care campionul naţional Ciprian Apodăresei l-a învins pe Gheorghe Râjniţă. În continuare, ne pregătim pentru Naţionalele de cadeţi, unde sperăm să obţinem o medalie, dacă este posibil, pe cea mai strălucitoare. Sportivul care are cele mai mari şanse de a urca pe podium este Constantin Mihai (38,5 kg.)”, ne-a declarat Marius Băluţă. (O.D.)