FotbalDiverse

Oltul Dăești, o nucă tare pentru Corona

Ultimul week-end fotbalistic al anului pe plan județean a început sâmbătă, în jurul prânzului, la terenul din Valea Albă (Dăești). Oltul, din localitate, multiplă campioană la Liga a VI-a, acum doar pe locul 5 în Seria Nord, a înfruntat o formație care se luptă pentru promovarea în eșalonul de elită județean, Corona Mihăești, aflată pe podium în Liga a V-a. Oaspeții păreau favoriți, însă pe teren nu au fost mari diferențe. Jocul a fost deschis, cu ocazii de ambele părți. Prima i-a aparținut atacantului gazdelor, Bebe Tănase, care a ratat șansa deschiderii scorului din situație clară. Imediat, în minutul 10, echipa coordonată de Cătălin Flămânzeanu a preluat conducerea. Popescu a centrat din dreapta, iar Cristi Barbu a prins bine balonul pe șut, fiind ajutat să înscrie și de reacția târzie a portarului advers: 0-1. Tot Barbu a irosit o ocazie mare de 0-2, apoi gazdele au replicat. Cristi Ciobanu a ratat de puțin vinclul, Daniel Rohatinovic, portarul oaspeților, poate cel mai bun jucător al meciului, evitând egalarea. Mirescu și doctorul Mitrache puteau aduce liniștea în tabăra formației vizitatoare, dar au fost lipsiți de șansă. Mirescu, dintr-un șut-centrare, a ”pus” mingea pe transversală. La jumătatea reprizei, Manta a fost aproape de 1-1, după un șut deviat la colțul scurt de Pătrașcu. Rohatinovic s-a opus iar golului. Tot Manta a încercat să surprindă cu un șut sub transversală, însă goal-keeper-ul oaspeților a fost ca o panteră. Până la pauză, Mitrache și Florin Ștefan au ratat două ocazii importante pentru Corona, iar de la Dăești, Tololoancă a trimis mingea în bară (deviată de portar). În minutul 45, chiar înainte de pauză, s-a făcut 1-1. Cristi Ciobanu a executat perfect un corner, iar fundașul Smaranda, a venit lansat din spate și a trimis balonul cu capul în plasă: 1-1.
În debutul părții secunde, mihăeștenii au trecut iar la timonă. Sîrbu a centrat, iar același Cristi Barbu a înscris pentru 1-2. În minutul 51 era deja 1-3. Florin Ștefan a șutat din stânga, mingea, respinsă în față a ajuns tot la el și din a doua încercare a trimis mingea în plasă. Gazdele au replicat cu o nouă bară. Despa a ratat de puțin ținta. În minutul 60, Oltul a rămas în inferioritate numerică. Bebe Tănase a fost eliminat pentru cuvinte jignitoare adresate arbitrului. Cu două goluri în plus și în superioritate, mihăeștenii au crezut că meciul e jucat. Au lăsat garda jos, iar finalul le-a parținut gazdelor. Ciobanu a mai ratat o șansă importantă, apoi s-a făcut 2-3. Primarul George Popolan, proaspăt intrat pe teren, a scos o lovitură liberă în apropierea suprafeței de pedeapsă. Tot el a executat-o. Mingea, deviată de zid, a ajuns la Alexandru Tonea, care a intrat pe teren mai mult forțat de coechipieri. A reușit să readucă în joc trupa din Dăești, prin golul de 2-3. Corona a mai avut o bară în minutul 83, la șutul lui Barbu, apoi Oltul a ratat două ocazii mari. Ciobi, de la 45 de metri, a fost aproape să-l surprindă pe Rohatinovic, care a scos iar de sub bară. În prelungiri, Popolan a fost aproape de un gol direct din corner, apoi Manta a ratat o ocazie rarisimă. Tot el, cu poarta goală, la ultima fază, a șutat, Rohatinovic a respins iar. Gazdele au susținut că mingea a intrat în poartă, însă nu a venit validarea de la margine, apoi au cerut un henț, la Marian Mihai, însă jocul s-a încheiat, iar Mihăești s-a calificat mai departe în turul 3 al Cupei României.