OLTEŢUL ALUNU – AS ŞIRINEASA 0-2

Echipa primarului Săraru şi-a consolidat poziţia în clasament

Formaţia primarului Dan Săraru a fost în primele două runde ale returului arbitrul luptei pentru salvarea de la retrogradare. A întâlnit-o mai întâi pe Nova Turist, pe care a învins-o la limită, iar în runda de sâmbătă, 20 martie, s-a impus şi pe terenul Olteţului din Alunu.

Jocul din această etapă i s-a părut, însă, mult mai lejer decât primul, AS Şirineasa, după întâlnirea directă, catalogând Olteţul drept „o echipă slabă”. Totuşi, formaţia de pe locul 5 din Liga a IV-a n-a reuşit să risipească emoţiile încă din start. Ratările au făcut ca primele 45 de minute ale partidei de la Alunu să se încheie la egalitate, scor 0-0. Speranţa gazdelor într-un rezultat bun a fost totuşi spulberată în debutul părţii secunde, mai exact în minutul 48. Băcanu a spart gheaţa, deschizând scorul în urma unei lovituri libere de la aproximativ 25 de metri de care au beneficiat oaspeţii. Puţin mai târziu, Zună a punctat şi el pentru 2-0, închizând totodată tabela de marcaj. Victoria obţinută a ajutat-o pe AS Şirineasa să-şi consolideze poziţia în clasament, dat fiind faptul că principala aspirantă la locul 5, Posada Perişani, a pierdut în această rundă în baza unei erori de organizare, dar are totuşi un joc mai puţin disputat. • Simona SIMA