Olt(chim)ul a înghiţit Dunărea

* deşi s-a dovedit a fi o nucă tare, gruparea din Brăila nu a reuşit să ţină până la final ritmul cu echipa vâlceană şi a cedat partida din Polivalentă cu scorul de 36-27

Derby-ul Ligii Naţionale de handbal feminin s-a disputat miercuri, 11 aprilie, în Sala Sporturilor Traian din Rm. Vâlcea. La puţin timp după partida de la Veszprem, din semifinalele Ligii Campionilor, Oltchim a întâlnit pe teren propriu formaţia Dunărea Brăila, nimeni alta decât echipa clasată pe locul 2 în campionatul intern, la cinci puncte în spatele campioanei României, dar şi cu două meciuri mai mult disputate. În mod normal, nu ar fi trebuit să se pună vreun moment problema învingătoarei. Chimistele, însă, au resimţit eşecul din Ungaria şi au dat semne de slăbiciune în faţa formaţiei lui Ioan Boban.

Extrema Iulia Curea, cea mai în formă jucătoare vâlceană

Iulia Curea a deschis scorul în derby-ul etapei a XXI-a, însă Oltchim nu a reuşit să se păstreze în avantaj. Brăilencele au dat o replică bună, iar dezinvoltura cu care au abordat jocul le-a fost răsplătită. S-au instalat rapid la timonă, graţie preciziei Alinei Horjea, dar şi lipsei de reacţie a chimistelor. Vâlcencele au fost ţinute în şah până în minutul 14, când au reuşit să restabilească egalitatea. Iulia Curea, cea mai în formă handbalistă chimistă din acest meci, a readus Oltchim-ul în joc, iar câteva minute mai târziu a profitat de un contraatac şi a înscris pentru 12-11, reuşită care avea să conducă spre un reviriment în tabăra campioanelor. Au urmat alte două contraatacuri ale aceleaşi jucătoare, care a dus Oltchim-ul la un avantaj de trei goluri: 14-11 (în minutul 19). La 17-13 pentru gazde, antrenorul oaspetelor, Ioan Boban, a considerat că fetele sale au nevoie de o pauză şi a cerut timp de odihnă. Le-a trasat jucătoarelor sale sarcini clare, pe care acestea le-au respectat şi au reuşit să întoarcă rezultatul. Timp de cinci minute, Oltchim nu a mişcat în faţa brăilencelor, care au punctat de cinci ori consecutiv şi s-au instalat din nou la conducerea meciului: 17-18 în minutul 26. Finalul de repriză nu a adus nimic nou pentru elevele lui Voina. Oaspetele s-au menţinut în avantaj şi au încheiat primul mitan cu un rezultat de pus în ramă: 19-20.

„Toto” a dat „aripi” chimistelor

Dunărea nu a câştigat decât o repriză în faţa campioanei României. A ţinut ritmul până la jumătatea părţii secunde, apoi a redus turaţia, a părut timorată de numeroasele intervenţii bune ale Talidei Tolnai, Horjea nu a mai fost atât de eficientă în ofensivă, apărarea nu a mai funcţionat la fel şi astfel Oltchim a putut întoarce soarta meciului, chiar şi fără Iulia Curea pe teren. Ultima dată când cele două formaţii s-au aflat la egalitate a fost în minutul 41 (scor 24-24). Până aici au putut brăilencele să ducă lupta de la Vâlcea. Finalul de meci a spulberat orice emoţie pentru gruparea vâlceană, care a căutat în ultimele minute să se distanţeze cât mai mult pe tabelă. A reuşit să salveze meciul şi să-l încheie în stil de campioană, profitând de blocajul oaspetelor care, timp de zece minute, nu au reuşit să o învingă pe Tolnai. Dunărea s-a dovedit o nucă tare pentru Oltchim practic timp de aproape 45 de minute. A cedat, însă, pe final şi a pierdut meciul la nouă goluri diferenţă, cu scorul de 36-27. Aceasta a fost cea de-a cincia înfrângere pentru ea din actualul sezon. În afara celor două eşecuri suferite în faţa Oltchim-ului, echipa din Brăila a mai pierdut doar cu Universitatea Cluj, Corona Braşov şi SCM Craiova (ultima clasată din Liga Naţională), însă are în continuare şanse reale de a termina campionatul pe poziţia secundă, ceea ce ar echivala cu cel mai bun rezultat din istoria clubului.
În partida disputată marţi, 11 aprilie, la Vâlcea, pentru Oltchim au înscris: I. Curea (8 goluri), Chirilă (5), Nechita (4), Ardean (4), Managarova (3), Ozel (3), Vizitiu (3), Brădeanu (3), Manea (1), Vetkova (1), Băbeanu (1).
Pentru Dunărea Brăila au punctat: A. Horjea (11), Lobach (7), Crăciun (3), Eşanu (3), Drăguţ (1), Goran (1), Yushchenko (1).