Volei

Trupa lui Mihai Toma, în cădere liberă

Rapid Bucureşti – CET Govora 74-61

Prin prisma meciului bun făcut la Cluj-Napoca, în manşa retur a sferturilor de finală din Cupa României, oficialii echipei CET Govora sperau că baschetbalistele pregătite de soţii Mihai şi Antoaneta Toma vor reuşi să repete evoluţia şi-n duelul important cu Rapid din Capitală. Din păcate, doar un sfert au reuşit baschetbalistele vâlcene să fie superioare giuleştencelor, în rest, gruparea de sub Podul Grant s-a aflat la cârma jocului.

Un sfert şi atât…

Vâlcencele au început excelent meciul din Capitală, au condus chiar cu 17-9 în minutul 5, dar după ce antrenorul echipei bucureştene, Dan Militaru, a cerut time-out, balanţa a înclinat treptat spre formaţia giuleşteană. Rapidul a început să marcheze tot mai des, în special din aruncări de 3 puncte, capitol la care au excelat Liliana Scarlat şi Cătălina Şerban. Cu toate acestea, la finele primelor 10 minute de joc, CET Govora conducea în Giuleşti cu 26-20 şi nimic nu părea să prevestească dezastrul din următoarele trei sferturi.

Elevele lui Mihai Toma au avut un debut de sfert secund cu totul catastrofal, fără nici un coş înscris în primele patru minute, iar rapidistele au întors scorul (32-26). De aici totul a decurs doar în favoarea echipei gazdă, deşi vâlcencele au încercat să revină în joc şi s-au apropiat la 38-34 în minutul 18. A urmat iarăşi o perioadă nefastă, aşa că Rapidul a intrat la vestiare cu un avantaj considerabil (45-34), bucureştencele beneficiind din plin de faptul că CET Govora nu a înscris în acest al doilea sfert decât 8 puncte.
După pauză, Diaconu şi compania au început cursa de urmărire, dar inexactităţile din atac şi lipsa de concentrare manifestată în fazele defensive au costat echipa soţilor Toma. Vâlcencele s-au apropiat în minutul 23 la 44-47, apoi la 50-51, moment în care Janina Simionca a beneficiat de o aruncare liberă suplimentară pe care însă n-a transformat-o, astfel că în loc de un scor egal, Rapidul s-a desprins iarăşi la 57-52 la finele celui de-al treilea sfert. Ultimele 10 minute de joc n-au arătat decât o zbatere inutilă şi fără efect pe tabela de marcaj a echipei vâlcene, dar bucureştencele n-au mai putut fi învinse.
Au marcat pentru echipa vâlceană: Florina Diaconu – 20 puncte (2×3, 4/4), Janina Simionca – 16 (2×3, 6/7), Luiza Voinea – 8 (2×3), Carmen Bagiu – 5 (1×3), Laura Bocoş – 5 (1/2), Cristina Duma – 4, Ana Maria Mesaroş – 2 şi Raluca Ungureanu – 1 (1/2).

„Eşecul din Capitală ar putea să ne coste”

Rezultatul negativ din Capitală a complicat situaţia grupării vâlcene. Atât prin prisma înfrângerii, cât şi a scorului înregistrat (61-74), mai mare decât cel cu care CET Govora s-a impus în tur în Sala Traian (58-48). Astfel, în cazul în care CET Govora şi Rapid vor ajunge la egalitate de puncte atunci când se va trage linie peste sezonul regulat al Diviziei A de baschet feminin, bucureştencele vor ocupa o poziţie superioară în clasament. „Necazul cel mai mare este acela că am pierdut acest meci la peste 10 puncte, diferenţă cu care noi am învins la Rm. Vâlcea. În aceste condiţii, dacă vom ajunge cumva la egalitate de puncte cu Rapid la finele sezonului regulat, giuleştencele vor avea câştig de cauză din acest punct de vedere, iar asta ar putea să ne coste”, a recunoscut şi antrenorul Mihai Toma.

Raluca Ungureanu, evoluţie slabă

Dacă în turul campionatului a fost una dintre piesele de bază ale echipei, alături de Florina Diaconu, jucătoarea Raluca Ungureanu a avut un debut de retur teribil de slab, iar evoluţia din Giuleşti stă mărturie în acest sens. „S-a stins total şi nu ştiu de ce. Poate pentru că a fost lăudată prea mult în tur! A rezolvat problema legată de eliminări, dar acum nu mai dă acelaşi randament pe teren”, a afirmat tehnicianul echipei vâlcene.

CET Govora – CSM Oradea 81-73
Victorie la pas

Miercuri, 27 februarie, într-o etapă intermediară din cadrul Diviziei A de baschet feminin, CET Govora a întâlnit CSM Oradea în Sala Traian, într-un meci care se anunţa a fi deosebit de dificil. Muştruluite zdravăn de conducerea clubului după eşecul din Giuleşti, jucătoarele vâlcene n-au scăpat prilejul de a-şi trece în cont o victorie esenţială în lupta pentru un loc cât mai bun în play-off. Scor final: 81-73, pe sferturi: 20-15, 17-16, 26-21, 18-21.

Alexandria, începutul urcuşului?

În goana după rezultate pozitive, CET Govora joacă în următoarea rundă din campionat la Alexandria, în faţa grupării care în tur le-a învins pe vâlcence chiar în Sala Traian (48-59). Ca şi meciul cu Rapid, duelul de la Alexandria – care se va juca luni, 3 martie, de la ora 18.30 – va fi de asemenea televizat pe canalul Telesport. Pentru a-şi păstra intacte şansele de a prinde unul dintre locurile 1-4 la finele sezonului regulat, echipa soţilor Toma are nevoie neapărată de o victorie în Teleorman. „CS Alexandria nu mai e aceeaşi echipă imposibil de bătut din tur, a intervenit şi acolo o oarecare uzură aşa că putem produce o surpriză”, ne-a declarat antrenorul Mihai Toma înaintea partidei de săptămâna viitoare.