Volei

Ardelenii, ţinuţi în şah

Mobitelco Cluj-Napoca – BC Rm. Vâlcea 88-73

Contrar aşteptărilor, chiar dacă în lot nu au mai rămas decât 10 jucători, BC Rm. Vâlcea evoluează din ce în ce mai bine în Divizia A, iar acest lucru nu poate decât să-i bucure pe oamenii din conducerea clubului. Play-out-ul bate la uşă, aşa că evoluţiile de acum pot da mai multă încredere jucătorilor, care au obligaţia să salveze echipa de la retrogradare. La jumătatea săptămânii, baschetbaliştii pregătiţi de Cristian Achim s-au deplasat la Cluj-Napoca, acolo unde-au dat piept cu formaţia locală, „U” Mobitelco. Ca şi-n meciul cu BCM US Piteşti, vâlcenii şi-au surprins total adversarii. BC Rm. Vâlcea a controlat ostilităţile pe teren în primele două sferturi, pe care le-a câştigat cu 20-16 şi respectiv 22-17. După pauză, jucătorii antrenaţi de americanul Tab Baldwin au pus piciorul pe acceleraţie, au recuperat din handicap, iar la finele sfertului al treilea tabela de marcaj a sălii din Cluj-Napoca indica un scor egal (56-56). Soarta meciului s-a decis în ultimele 10 minute de joc, atunci când ardelenii au fost mai proaspeţi şi au reuşit să triumfe cu 88-73.

Sâmbătă, în Giuleşti

După partida de la Cluj-Napoca, BC Rm. Vâlcea se va deplasa sâmbătă, 1 martie, în Capitală, echipa lui Cristian Achim urmând a întâlni Rapid Bucureşti, grupare pe care Ilic şi compania au izbutit s-o învingă surprinzător în tur, în Sala Traian, cu scorul de 99-82. Conform calendarului Diviziei A, vâlcenii ar trebui să dispute următorul joc pe teren propriu pe 8 martie, cu Atlassib Sibiu, însă este foarte posibil ca acesta să fie devansat (sau amânat) din cauza montării suprafeţei de joc pentru meciurile pe care echipa de handbal feminin Oltchim le are de jucat în Liga Campionilor.