Volei

Victorie fără probleme în Capitală

Olimpia Bucureşti – CET Govora 43-87

Echipa antrenată de soţii Mihai şi Antoaneta Toma a debutat cu dreptul în returul Diviziei A, învingând fără probleme Olimpia Bucureşti, în deplasare. Jucătoarele de la CET Govora s-au aflat încă din primele minute la cârma meciului. Vâlcencele au câştigat lejer primele două sferturi (21-13 şi 22-13), pentru ca în al treilea să stabilească un adevărat record în materie (30-2). Doar în ultimul sfert, când Mihai Toma a dat credit şi unora dintre jucătoarele mai puţin folosite în meciurile importante (precum Corina Ceauşu sau Irina Borş), Olimpia a reuşit să se impună cu 15-14.

Ca şi-n meciul tur de la Rm. Vâlcea, cea mai prolifică jucătoare de la CET Govora a fost Florina Diaconu, până anul trecut componentă de bază a echipei din Capitală. Diaconu a marcat 36 de puncte (izbutind totodată şi trei aruncări de 3 puncte). Celelalte reuşite au aparţinut jucătoarelor Laura Bocoş – 15, Janina Simionca – 13 (2×3), Luiza Voinea – 11 (1×3), Carmen Bagiu – 4, Cristina Duma – 4, Irina Borş – 2 şi Ana Maria Chirilă – 2.

„Suntem pe drumul bun”

Chiar dacă au avut în faţă o echipă mult inferioară din punct de vedere valoric, cu multe junioare în lot, oficialii clubului vâlcean au fost pe deplin mulţumiţi de randamentul jucătoarelor pregătite de soţii Toma. „Ne-a mers foarte bine la Bucureşti. Se simte în mod evident o altă atmosferă la echipă, jocul a curs altfel decât în tur. Cred că fetele sunt pe drumul bun, dovadă şi pofta de joc pe care-au arătat-o în această partidă. Din păcate, au apărut iarăşi carenţe în zona pivoţilor, acolo unde Mezaroş şi Chirilă încă nu se află la parametrii scontaţi”, s-a exprimat preşedintele echipei CET Govora, Dorin Vlad, după meciul din Capitală.

Ungureanu a lipsit

În meciul cu Olimpia, antrenorii Mihai şi Antoaneta Toma nu au putut s-o folosească pe Raluca Ungureanu, care-a acuzat o uşoară stare de gripă. Pentru că urma meciul cu BC ICIM Arad din Cupa României, s-a luat decizia ca Ungureanu să fie menajată. „De Raluca Ungureanu aveam mai multă nevoie în meciul cu ICIM Arad din Cupa României, decât în acest joc cu Olimpia”, a spus Dorin Vlad.

Atenţie la Iaşi!

La finele acestei săptămâni, mai precis sâmbătă, 2 februarie, în a doua etapă din retur, CET Govora va întâlni Naţional Iaşi în deplasare, grupare care anul trecut a administrat vâlcencelor o înfrângere cu totul neaşteptată. Tocmai de aceea, oficialii vâlceni îşi doresc să evite orice surpriză în Moldova.
„La Iaşi, avem parte de o misiune foarte grea. Adversarele sunt extrem de ambiţioase, aşa că trebuie să fim atenţi cum gestionăm acest meci”, afirmă Dorin Vlad, preşedintele echipei CET Govora fiind însă ferm convins că vâlcencele se vor întoarce victorioase de la Iaşi.