Volei

Corabia lui Achim, în derivă pe Bega

Elba Timişoara – BC Rm. Vâlcea 97-58

După dezastrul de la Sibiu, acolo unde BC Rm. Vâlcea a cedat la o diferenţă categorică partida cu Atlassib (63-98), echipa antrenată de Cristian Achim a făcut-o iarăşi lată, de data aceasta la Timişoara. Mai mult decât atât, eşecul de acum l-a întrecut în proporţii pe cel de la Sibiu: înfrângere la 39 de puncte! Colegi la selecţionata Under 20 a ţării noastre, antrenorii celor două echipe (Dragan Petricevic şi Cristian Achim) nu s-au surprins cu nimic unul pe celălalt. Ex-iugoslavul ştia că are în lot jucători care pot face lejer diferenţa, în timp ce tehnicianul vâlcean Cristi Achim a sperat doar într-un miracol.
Vâlcenii au contat cât de cât pe teren doar în primele două sferturi, pe care baschetbaliştii de la Elba le-au câştigat cu 18-12 şi 21-12.

Astfel, la pauză, tabela de marcaj indica un avantaj de 15 puncte (39-24) în favoarea trupei lui Dragan Petricevic (antrenor curtat vara trecută şi de oficialii vâlceni pentru a prelua conducerea tehnică a echipei sprijinite financiar de SC Protectchim SA). După revenirea de la vestiare, cel puţin în al treilea sfert, elevii lui Cristian Achim au fost însă de nerecunoscut, în timp ce de partea cealaltă timişorenii au marcat aproape tot atâtea puncte câte au reuşit în primele 20 de minute de joc (scorul acestui sfert: 34-16 pentru Elba). Cum în ultimul interval, Petricevic şi-a permis să dea credit şi unor jucători mai tineri din echipa sa, vâlcenii au reuşit să-i ţină mult timp în şah pe adversari (palidă consolare!). Şi totuşi, tot gazdele au câştigat sfertul 4, de data aceasta cu scorul de 24-18. Scor final: 97-58.
Au marcat pentru echipa vâlceană: Daniel Lupusavei (16 puncte), Dejan Miskovic (10), Voljslav Ilic (9), Zoran Cica (6), Eugeniu Melnik (6), Dejan Mladenovic (5), Şenai Işleam (4) şi Marko Kijac (2).
Joi, la Tg. Mureş
Deşi în programul turului, BC Rm. Vâlcea trebuia să joace în următoarea etapă pe teren propriu, în compania echipei BC Tg. Mureş (grupare care se bate cu şanse reale pentru un loc în play-off), Balul Primăriei – programat la finele săptămânii în Sala Traian, a schimbat ordinea de desfăşurare a acestor confruntări. Astfel, conform înţelegerii dintre cele două cluburi, meciul tur urmează să se dispute la Tg. Mureş, iar partida retur la Rm. Vâlcea. Jucătorii antrenaţi de Cristi Achim vor juca în Ardeal joi, 6 decembrie, meciul fiind devansat cu două zile la cererea grupării mureşene. „Adversarii noştri au acceptat să inversăm ordinea meciurilor din campionat, dar ne-au cerut să jucăm joi şi nu sâmbătă, datorită faptului că la finele săptămânii sala din Tg. Mureş este ocupată. Nouă ne convine din plin această devansare, mai ales că la Vâlcea puteam să mai facem antrenamente în sală doar până miercuri”, a explicat preşedintele echipei BC Rm. Vâlcea, Mircea Biţă.
În afara partidei de la Tg. Mureş, până la sfârşitul turului, BC Rm. Vâlcea mai are de jucat alte două meciuri, tot în deplasare: mai întâi la Gaz Metan Mediaş, iar apoi la BC Târgovişte. fără îndoială, speranţe într-un rezultat pozitiv se leagă doar de duelul cu echipa dâmboviţeană, care rămâne de departe cel mai accesibil adversar pentru trupa lui Achim.