Volei

Victorie degeaba!

PENTRU PALMARES / CET Govora s-a impus fără probleme în faţa echipei Rapid Bucureşti, în ultimul meci din cadrul sezonului regulat

În ultima etapă a sezonului regulat al Diviziei A de baschet feminin, echipa vâlceană CET Govora a întâlnit Rapid Bucureşti în Sala Traian. Meciul, desfăşurat sâmbătă, 28 martie, a fost la discreţia trupei pregătite de soţii Mihai şi Antoaneta Toma. Succesul a mai contat însă doar pentru palmares, deoarece soarta echipei vâlcene era pecetluită încă dinaintea acestui ultim meci. CET Govora a încheiat prima parte a campionatului intern pe locul 6, departe de pretenţiile fixate toamna trecută de conducerea clubului. Învingătoarea meciului disputat sâmbăta trecută în Sala Traian a fost decisă încă din primul sfert, pe care CET Govora şi l-a adjudecat categoric, cu scorul de 25-8. În continuare, vâlcencele au slăbit ritmul, iar giuleştencele au reuşit să echilibreze jocul, ba chiar să şi câştige sfertul al doilea (19-18), iar ulterior şi pe al patrulea (22-15).

A fost însă prea puţin pentru a mai schimba soarta partidei. Cu Florina Diaconu în zi de graţie (a marcat în total 39 de puncte), CET Govora s-a impus la final cu scorul de 75-64.