Volei

Antrenament cu public

CET Govora – Sportul Studenţesc 115-54

Echipa vâlceană de baschet feminin CET Govora îşi continuă evoluţiile bune în Divizia A. Într-un meci disputat luni, 3 noiembrie, în Sala Traian, jucătoarele pregătite de soţii Mihai şi Antoaneta Toma s-au impus fără probleme în faţa formaţiei Sportul Studenţesc. Dacă altădată duelurile dintre cele două echipe erau aprig disputate, în acest sezon, pentru că gruparea din Capitală nu mai contează decât pe junioare, meciul a fost doar un simplu antrenament cu public pentru fetele de la CET Govora.

Chiar dacă au avut în faţă un adversar mult inferior din punct de vedere valoric, vâlcencele au dorit încă de la început să nu aibă emoţii şi să nu le lase adversarelor nici o şansă de a produce vreo surpriză în Sala Traian. CET Govora s-a desprins rapid pe tabela de marcaj, a avut 30-13 la finele primului sfert, iar în continuare a evoluat la fel de dezinvolt, în faţa unei echipe incapabile să facă faţă ritmului impus de Florina Diaconu şi compania. În aceste condiţii, al doilea sfert s-a încheiat cu un scor şi mai drastic (38-12), la pauză tabela de marcaj a Sălii Traian indicând astfel un rezultat normal: 68-25.
Din al treilea sfert, pentru că victoria nu mai putea fi pusă la îndoială, chiar dacă pe teren s-au aflat şi numeroase rezerve, care au evoluat mai puţin în debutul sezonului, elevele antrenorului Mihai Toma au început o cursă solitară pentru a atinge pragul de 100 de puncte marcate. CET Govora a câştigat sfertul al treilea cu 27-11, iar scorul înaintea ultimelor 10 minute de joc era cât se poate de clar: 95-36. Surprinzător, vâlcencele au câştigat ultimul sfert la o diferenţă minimă (20-18), care a consfinţit astfel scorul final al partidei: 115-54.
Punctele echipei vâlcene în acest meci au fost înscrise de Florina Diaconu – 34, Janina Simionca – 28, Georgeta Ştefan – 12, Tijana Rus – 11, Raluca Ungureanu – 9, Bianca Voica – 8, Irina Borş – 6, Milena Krstajic – 6 şi Corina Ceauşu – 1.

„Am primit cam multe puncte!”

Graţie victoriei obţinute în faţa Sportului Studenţesc, fetele de la CET Govora au urcat pe locul 4 în ierarhia la zi a campionatului intern. La finele partidei de luni, în ciuda victoriei categorice, antrenorul Mihai Toma s-a arătat totuşi nemulţumit de faptul că echipa pe care o pregăteşte a primit cam multe puncte. „A fost un meci uşor, mai mult de antrenament, deoarece am jucat împotriva unei echipe modeste. Din acest motiv, în afara pivotului Marijana Ivovic (pe care am considerat că nu trebuie să o introduc pe teren pentru a nu le speria pe bucureştence), au putut evolua, mai mult sau mai puţin, toate celelalte jucătoare din lot. Singurul lucru care m-a nemulţumit este faptul că am primit totuşi cam multe puncte, în faţa unei echipe formate din junioare”, a spus Toma.

Deplasare lejeră la Alba Iulia
• CET Govora joacă sâmbătă, 8 noiembrie, de la ora 15.00

În următoarea etapă din cadrul Diviziei A, baschetbalistele de la CET Govora se vor deplasa la Alba Iulia, acolo unde vor întâlni o grupare proaspăt apărută pe prima scenă a ţării, la fel cum a fost şi cazul echipelor SCM „U” Craiova sau CSM Satu Mare, pe care elevele soţilor Toma le-au învins în debutul acestui sezon. De data aceasta, vor avea însă în faţă o echipă care nu prea dispune de un lot puternic, lucru evidenţiat şi de faptul că în primele cinci runde ale actualului campionat nu a obţinut nici o victorie, fiind clasată pe ultimul loc în ierarhia la zi a campionatului intern. „La Alba Iulia vom avea parte de un alt meci lejer, în care, în mod normal, ar trebui să joace doar rezervele. Totuşi, cred că voi folosi şi titularele, pentru că îmi doresc ca şi acestea să fie în formă. Ne aşteaptă apoi o partidă extrem de grea, cu Universitatea Cluj în Sala Traian, aşa că avem nevoie ca jucătoarele de bază să nu-şi iasă din mână. Încercăm să exersăm o apărare în zonă, să mai schimbăm şi noi ceva, ca să le surprindem pe clujence”, ne-a declarat antrenorul Mihai Toma înaintea partidei de la Alba Iulia, care se va disputa sâmbătă, 8 noiembrie, de la ora 15.00.