Încă două puncte în cont

CSM Ploieşti – Oltchim Rm. Vâlcea 26-40

Marţi, 4 noiembrie, Oltchim Rm. Vâlcea s-a impus fără probleme la Ploieşti (cu scorul de 40-26), într-un meci din cadrul etapei a şaptea a Ligii Naţionale de handbal feminin. Partida s-a disputat în devans din cauza faptului că la finele săptămânii, jucătoarele antrenate de Ivica Rimanic şi Aurelian Roşca se vor afla în Rusia, acolo unde vor întâlni Lada Togliatti în al doilea meci din Liga Campionilor.

Meci echilibrat doar în prima repriză

Prima repriză nu a fost deloc una bună pentru vâlcence, care au întâmpinat o replică dârză din partea prahovencelor, deloc dispuse să facă vreo concesie, deşi CSM Ploieşti nu are nici pe departe un lot la fel de valoros ca al Oltchim-ului.

Echipa pregătită de reputatul antrenor Gheorghe Ionescu, care s-a aflat ani buni şi pe banca tehnică a Oltchim-ului, a ţinut în şah trupa vâlceană, iar avantajul fetelor pregătite de Ivica Rimanic a fost minim la finele primelor 30 de minute de joc (20-18). Muştruluite la vestiare de Rimanic, în special pentru largheţea arătată în defensivă, cele 18 goluri încasate din partea unei nou-promovate fiind totuşi prea multe pentru o grupare de calibrul Oltchim-ului, vâlcencele au jucat altceva după pauză. Campioanele ţării au zburdat pe teren şi au marcat gol după gol, iar lucrurile au revenit la normal. Inclusiv în apărare, echipa vâlceană primind doar 8 goluri în a doua repriză, în timp ce în atac Oltchim şi-a păstrat eficacitatea din prima repriză (20 goluri înscrise).

Gabriella Szucs, cea mai prolifică jucătoare la Ploieşti

Pentru prima oară de când a venit la Vâlcea, Gabriella Szucs a fost cea mai prolifică jucătoare a echipei în meciul de la Ploieşti, handbalista maghiară reuşind să puncteze de şase ori. Celelalte goluri ale Oltchim-ului în meciul de la Ploieşti au fost înscrise de Iulia Puşcaşu (5), Elena Avădanii (4), Valentina Ardean (4), Rita Borbas (4), Ramona Maier (4), Oana Manea (3), Roxana Gatzel (3), Narcisa Lecuşanu (2), Steluţa Luca (2), Clara Vădineanu (2) şi Adina Meiroşu (1). După cum se observă, practic, în afara celor doi portari, Luminiţa Dinu şi Tereza Pâslaru, toate celelalte handbaliste trecute pe raportul de joc au reuşit să-şi treacă numele, cel puţin o dată, pe lista marcatoarelor.
De partea cealaltă, împrumutată de trei etape la CSM Ploieşti, tânăra handbalistă Janina Luca a reuşit cele mai multe goluri pentru echipa prahoveană (6), o altă ex-vâlceancă, Andreea Dospin, înscriind de asemenea de 4 ori în poarta Oltchim-ului.