Volei

Irina Borş şi Adina Pop, în naţionala Under 20

• reprezentativa română participă în aceste zile la turneul final al Campionatului European – Divizia B valorică din Polonia

Echipa naţională de baschet feminin Under 20 a României se află în aceste zile în Polonia, acolo unde participă la turneul final al Campionatului European – Divizia B valorică. Din lotul care-a făcut deplasarea în Polonia, sub comanda antrenorilor Simona Muşat şi Ioannis Diamantakos, fac parte şi două jucătoare legitimate la CET Govora: Irina Borş şi Adina Pop (ultima dintre acestea fiind împrumutată în sezonul trecut la SCM „U” Craiova, în Divizia B). Tricolorele au debutat cu stângul la turneul din Polonia, fiind înfrânte în meciul inaugural de echipa Slovaciei, cu scorul de 62-43 (11-10, 17-12, 15-15, 19-6).

Din reprezentativa noastră s-au remarcat Claudia Pop (11 puncte marcate), Anita Meszaros (9 puncte marcate, 11 recuperări) şi Andra Ionescu (6 puncte, 3 capace, 3 recuperări). În acest meci, Irina Borş a evoluat 11:51 minute, a marcat 2 aruncări de 2 puncte din 4 încercări, precum şi 1 aruncare liberă din 2 încercări, care i-au adus în cont 3 puncte. Adina Pop nu s-a aflat pe teren decât 7:48 minute, timp în care nu a reuşit nici o aruncare de 2 puncte, deşi şi-a încercat şansa de 4 ori, însă a avut la activ 3 recuperări (una în ofensivă şi două în defensivă).

Tricolorele şi-au asigurat calificarea în sferturi

România a susţinut următoarea partidă la ediţia din acest an a Campionatul European împotriva naţionalei Marii Britanii, în faţa căreia elevele antrenorilor Simona Muşat şi Ioannis Diamantakos s-au impus cu 69-61 (12-18, 21-10, 19-13, 17-20). Claudia Pop (19 puncte marcate, 7 recuperări, 4 pase decisive şi 4 mingi câştigate) şi Alexandra Uiuiu (18 puncte, 5 recuperări şi 2 pase decisive) au fost cele mai utile jucătoare române, printre remarcate numărându-se şi Andreea Huţanu (8 puncte, 7 recuperări, o pasă decisivă şi 2 mingi câştigate). Vâlceanca Irina Borş nu a evoluat decât 6 minute, timp în care a avut procentaje destul de slabe: 2 aruncări de 2 puncte, ambele ratate, 1 aruncare de 3 puncte, de asemenea irosită. Singurul capitol la care-a excelat a fost aruncările libere, acolo unde-a beneficiat de 2 aruncări, ambele transformate, care i-au adus astfel şi singurele puncte în cont. Tot 6 minute a evoluat şi Adina Pop, care-a avut 1 aruncare de 2 puncte reuşită (din 2 încercări).
După primele două meciuri disputate, România ocupă locul 3 în ierarhia Grupei A, cu 3 puncte în cont. Cum în sferturi se califică primele patru echipe din grupă, prin victoria dobândită în faţa britanicelor, România şi-a asigurat astfel calificarea în faza eliminatorie a competiţiei. Tricolorele mai au de jucat marţi, 15 iulie, cu Irlanda, iar miercuri, 16 iulie, cu Ungaria.