O înfrângere şi o victorie pentru HCM Rm. Vâlcea în amicalele cu CSM Unirea Slobozia

La finele săptămânii trecute, HCM Rm. Vâlcea a disputat primele două partide amicale din această pauză competiţională (care a fost cauzată de turneul final al Campionatului Mondial din Germania). Raluca Băcăoanu & Co. au înfruntat CSM Unirea Slobozia, în două meciuri care nu s-au jucat însă în Polivalentă, ci în cocheta sală de sport a Liceului Energetic. Iar asta deoarece Sala Traian a fost ocupată la sfârşitul săptămânii cu Balul Primăriei, care s-a desfăşuat duminică, 17 decembrie.
Contrar aşteptărilor, primul meci dintre HCM Rm. Vâlcea şi CSM Unirea Slobozia, care s-a disputat vineri, 15 decembrie, s-a încheiat cu victoria la limită a trupei din Ialomiţa, cu scorul de 22-21 (după 13-11, la pauză). Elevele lui Aurelian Roşca şi-au luat revanşa în faţa fetelor pregătite de Gheorghe Covaciu în cea de-a doua confruntare, ce a avut loc sâmbătă, 16 decembrie, când s-au impus clar, cu 26-17.
Aşa cum se cunoaşte, CSM Unirea Slobozia este ultima echipă cu care HCM Rm. Vâlcea a jucat în campionat în acest an, într-o partidă în care „municipalele” au învins fără mari probleme. Meciul s-a desfăşurat sâmbătă, 18 noiembrie şi s-a încheiat cu victoria echipei noastre, cu scorul de 26-22 (după 12-10, la pauză). (N.C.)