Nimeni n-a riscat, nimeni n-a câştigat!

ARIEŞUL TURDA – CSM RM. VÂLCEA 0-0

* după remiza de sâmbăta trecută, cele două echipe care s-au înfruntat în Ardeal vor continua lupta pentru evitarea retrogradării de pe poziţii sensibil egale în clasamentul Seriei a II-a (adică de la minus 7 la „adevăr”)

Implicate direct în lupta pentru evitarea retrogradării, Arieşul Turda şi CSM Rm. Vâlcea „au dat-o la pace” sâmbăta trecută, niciuna dintre cele două echipe nedorind să fie înfrântă. Ca şi la Oradea, în runda inaugurală a returului (acolo unde au terminat la egalitate, 0-0), ardelenii n-au riscat prea mult, ci dimpotrivă, au jucat din nou la rezultat, fiind mai interesaţi să nu primească gol decât să înscrie. Din păcate, vâlcenii au picat uşor în această capcană, aşa că jocul a decurs într-o notă de plictiseală, iar ocaziile la cele două porţi au putut fi numărate abia pe degetele de la o mână. La final, managerul general al CSM-ului, Laurenţiu Tudor, a caracterizat cât se poate de exact duelul de la Turda: „S-au întâlnit două echipe slabe, atacurile au fost răzleţe de o parte şi de alta, poate cu un plus de realism din partea noastră, dar degeaba, deoarece nu am reuşit să concretizăm nicio acţiune ofensivă”.

La pomul lăudat, să nu te duci cu sacul…

Prima acţiune importantă de atac a vâlcenilor, care s-a consumat la jumătatea primei reprize, i-a avut în prim-plan pe Gogoşoiu şi Ad. Ganea, şutul spre poartă al celui de-al doilea fiind respins în corner de Pampea, fost portar la CSM în urmă cu patru sezoane. Trebuie menţionat faptul că în tabăra turdeană s-a mai aflat un alt fotbalist care a trecut cândva prin Zăvoi, fundaşul Tiberiu Bier. Nici gazdele nu s-au lăsat mai prejos, iar în minutul 30, Şaim a centrat de partea stângă, Vanca a prelungit mingea până la Bucur, care din 10 metri a trimis-o peste transversală. Până la pauză, fiecare echipă a mai beneficiat de încă două oportunităţi de a deschide scorul. Mai întâi, în minutul 35, Gogoşoiu a şutat din interiorul careului de 16 metri, dar mingea a fost deviată în corner de fundaşul Timar, pentru ca ulterior, în minutul 38, Hadâr să şuteze puternic de la 18 metri, balonul fiind reţinut în doi timpi de tânărul portar Chiriţă.

Ambele echipe au ajuns la „minus 7” la „adevăr”

După pauză, jocul s-a închis şi mai mult, iar ocaziile de poartă s-au rărit simţitor, cele două echipe mulţumindu-se să poarte o luptă surdă, la mijlocul terenlui, fără riscuri inutile. În minutul 71, elevii lui Florin Fabian au mai avut o ultimă şansă de a înscrie, atunci când Lăcovişte a finalizat cu un şut de la 20 de metri o frumoasă combinaţie purtată cu Pecarov, dar mingea s-a scurs de puţin pe lângă poartă. Astfel s-a scris istoria unei partide la finele căreia Arieşul Turda şi CSM Rm. Vâlcea şi-au împărţit câte un punct. Dincolo de acest aspect, probabil că meciul de sâmbăta trecută nu va rămâne în memoria iubitorilor fotbalului decât prin scorul final, nicidecum prin evoluţia de pe teren a jucătorilor. Cele două echipe vor continua lupta pentru supravieţuire de pe poziţii sensibil egale în clasamentul Seriei a II-a (adică de la minus 7 la „adevăr”).
Au evoluat pentru CSM Rm. Vâlcea: R. Chiriţă – Odoroabă, Ad. Dandea, Posteucă, Fl. Sandu, I. Popescu (D. Balauru ’89), Fl. Pârvu, Const. Vasile, Ad. Ganea (D. Rădoi ’75), M. Mitu, Gogoşoiu (B. Geantă ’65).