Ghecon şi Oltchim, la al patrulea egal consecutiv în campionat

* după precedentele trei remize albe, cele două echipe vâlcene care evoluează în Liga a III-a au încheiat cu 0-0 şi duelul de vinerea trecută de la Berbeşti

Pentru a patra oară consecutiv, Ghecon Lăpuşata şi Oltchim Rm. Vâlcea au încheiat cu o remiză albă duelul lor direct din Liga a III-a. Nici de această dată, niciuna dintre echipe nu a riscat mai mult decât era nevoie, poate şi din pricina condiţiilor jalnice în care s-a prezentat terenul de joc, unele porţiuni din acesta fiind acoperite de bălţi.

Terenul de joc, inamicul numărul 1 al fotbaliştilor

Pe rând, cele două combatante au trecut însă pe lângă gol, dar fără succes. Prima şansă a aparţinut „chimiştilor”, L. Săraru a şutat periculos de la 16 metri, mingea fiind deviată în corner de un fundaş al Ghecon-ului. Replica nu a întârziat să apară, iar un şut năprasnic al lui M. Iordache a fost reţinut spectaculos de portarul Marius Vlădoi, care a plonjat direct în mijlocul bălţii aflată în careul său de 6 metri. Ultima fază importantă a primei reprize l-a avut în prim-plan pe Tomescu, care l-a întins serios pe Cruceru cu un şut puternic de la 16 metri.

Ciocnire violentă între Ovidiu Ciortan şi Marius Vlădoi

Pericolele s-au înmulţit la poarta „chimiştilor” după pauză, cei de la Ghecon profitând din plin de faptul că jumătatea respectivă de teren era lipsită de bălţi. Imediat după pauză, Martalogu a expediat un şut în diagonală, din colţul suprafeţei de pedeapsă, pe lângă buturile „chimiştilor”, după care I. Săraru a respins cu capul o minge care se îndrepta ameninţător spre poarta lui Vlădoi. În minutul 58, Ov. Ciortan s-a ciocnit violent cu Vlădoi, aşa că meciul a fost întrerupt pentru 3 minute, pentru ca portarul Oltchim-ului să primească îngrijiri medicale de urgenţă, după ce a primit o lovitură zdravănă în maxilar. Cei doi aveau să iasă în evidenţă şi peste câteva minute, atunci când Ov. Ciortan a şutat din unghi la colţul scurt, mingea fiind prinsă cu siguranţă de bravul Vlădoi.

Ursu a înscris dintr-o lovitură liberă indirectă, golul fiind anulat

Cu un sfert de oră înainte de final, Cosmin Ursu a executat perfect o lovitură liberă indirectă de la 25 de metri, mingea s-a dus în plasă, dar centralul partidei, Marius Bîrzan din Tg. Jiu, avea să anuleze reuşita echipei gazdă deoarece nimeni nu atinsese balonul în drumul său spre poartă.

Ciortan a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene

Până la urmă, Ghecon Lăpuşata a terminat meciul în inferioritare numerică, după ce atacantul Ov. Ciortan a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, primul încasat după ciocnirea cu portarul Vlădoi, iar al doilea pentru că a simulat un penalti, fază în urma căreia a fost sancţionat prompt de centralul gorjean. Oltchim putea da lovitura în minutul 89, atunci când Dănuleţ a pătruns pe partea stângă, a centrat în careul de 6 metri, dar Smeadă n-a fost suficient de atent pentru a împinge mingea cu capul în plasă, aşa că balonul s-a scurs prin faţa porţii adverse, fără a fi atins de nimeni.
Au evoluat echipele:
Ghecon Lăpuşata: Cruceru – Jugăstreanu (N. Popescu ’46), Al. Vladu, Mocioacă, I. Săraru, C. Ursu (Bucei ’72), M. Iordache, Radu Rusescu, Raul Nistor, Ov. Ciortan, Martalogu (I. Chiriţă ’80).
Oltchim Rm. Vâlcea: Vlădoi – Moldoveanu, Cocărăscu, Onofrei, Nania, L. Săraru (Dănuleţ ’63), Preda, Marinescu, Despoiu (Fistogeanu ’52), Răcăreanu (Smeadă ’87), Tomescu (Borţa ’90).