Liga NationalaHandbal

Daci Hosu, cinci aruncări de la 7 metri apărate! Hagman, De Jong și Gogîrlă, principalele ”arme” ale SCM-ului cu Minaur

SCM Rm. Vâlcea a obținut sâmbătă, 30 martie, a 13-a victorie din acest sezon de Liga Florilor. ”Municipalele” au oferit suporterilor un spectacol agreabil în partida cu Minaur Baia Mare. Elevele lui Bent Dahl s-au impus în acest joc cu scorul de 33-25. Victoria s-a conturat din prima repriză. După un început mai ezitant, Vâlcea a preluat frâiele meciului din minutul 15. Nu a mai cedat conducerea. A pus cinci goluri peste adversară după 30 de minute de joc (scor 20-15 la pauză). În partea secundă, ”roș-albastrele” au ținut adversarele departe de poarta noastră. Au fost 17 minute în care oaspetele nu au reușit să înscrie. SCM a avut chiar și 12 goluri avans. Pe final, Minaur a mai redus din handicap. Diferența finală între cele două, de pe tabelă, a fost de opt goluri. Principala ”armă” a favoritei publicului a fost din nou Hagman. Opt goluri a marcat căpitanul Vâlcii. Daniela de Jong a trimis mingea în poarta adversă de șapte ori. S-a remarcat, de asemenea, și Alicia Gogîrlă, care din Sala Traian, merge la reunirea echipei naționale. Alis a înscris de cinci ori. Au mai punctat pentru SCM: Wolik (4), Maidhof (3), Florica (1), Zschocke (1), Cholevova (1), Ljepoja (1), Bălan (1) și Băcăoanu (1). Daciana Hosu a înregistrat un adevărat record. A fost de netrecut la cinci aruncări de la 7 metri din șase la care a intrat între buturi. La final, a dat dovadă de modestie. ”A fost un meci reușit pentru noi după cum arată și tabela. Însă vreau să fiu sinceră și să admit că noi, portarii, nu am adus aportul pe care ni l-am fi dorit în acest meci. Dar mă bucur că apărarea ne-a ajutat. Desigur vor fi și meciuri în care noi le vom ajuta pe ele. Important este ca echipa să câștige. La 7 metri, am simțit energia din tribună. După prima apărată, la următoarele am zis, hai încă una și tot așa. Publicul mi-a transmis o energie foarte bună”, a declarat Daciana Hosu. ”Am trăit meciul la intensitate maximă, cu foarte multă bucurie și entuziasm. Am avut adrenalină, am simțit energia din tribună. A fost fantastic! Mulțumim tutror celor care au venit la sală să ne susțină într-o zi de week-end. A fost un meci extraordinar pe teren și în tribună”, a concluzionat și Alicia Gogîrlă.

Pentru SCM locul 4 rămâne un vis. Dunărea Brăila a scos, nesperat, un punct din confruntarea cu CSM București și astfel distanța dintre Vâlcea și echipa de la malul Dunării s-a mărit la patru puncte înaintea acestui week-end handbalistic. Nu mai e suficientă o victorie în meciul direct pentru ca SCM să treacă în față. Apoi, trupa de la poalele Capelei nu a jucat încă nici cu CSM București. Urmează, pe 24 aprilie, în Capitală.