Liga VFotbal

Meci spectaculos, la Mihăești! De la 1-0, la 1-4. La final, șapte goluri. Orlești, victorioasă. AS Mihăești își schimbă denumirea

În ultima etapă a Ligii a V-a unul dintre cele mai spectaculoase meciuri a avut loc pe cochetul stadion din Mihăești. Formația coordonată de Cătălin Flămânzeanu a primit vizita trupei lui Nicu Olaru și Bogdan Tudor, CSC Orlești. Au fost șapte goluri, răsturnări de scor, dar și nervi, pe alocuri.

Primii au marcat mihăeștenii. Deschiderea scorului s-a produs abia în minutul 26, după o ocazie a lui Petre Băiașu (Gînță a respins balonul de sub transversală), dar și câteva oportunități ale oaspeților. Pătrașcu a trimis balonul cu exteriorul, peste apărare, doctorul ”Gimy” Mitrache a centrat în fața porții, iar Cristi Barbu, venit din spate, din marcaj, a adus echipa gazdă în avantaj: 1-0. Orleștenii au avut șanse mari să întoarcă soarta partidei. Drăgușinoiu a ratat. Pe final de repriză, în minutul 44, după o nesincronizare în apărarea celor de la Mihăești, o ieșire neinspirată a lui Cosac (”Oaie”), Croitoru a rămas cu poarta goală și a stabilit scorul pauzei: 1-1. Cosac a fost înlocuit la pauză.

Rohatinovic a intrat bine în meci în partea secundă. În minutul 46 a apărat din situație de 1/1 cu Irimescu. A urmat o fază la care oaspeții au cerut penalty, pentru henț, însă jocul a continuat, considerându-se că nu se impunea lovitură de pedeapsă, distanța mică dintre atacant și apărător fiind un criteriu în luarea deciziei. Drăgușinoiu a trimis apoi balonul în bara laterală.

Spiritele s-au inflamat în minutul 62, când Mazilu a căzut în careu după un duel cu Tudor. S-a indicat punctul cu var. Jucătorul de la Orlești a susținut că nu l-a atins pe Marinel. Situația s-a detensionat după ce Mitrache a ratat penalty-ul acordat gazdelor. În loc de 2-1 s-a făcut 1-4. În șase minute, formația vizitatoare a înscris de trei ori. Dubla portarului Vîlceanu (utilizat în ”câmp”), care a surprins pe toată lumea și reușita din penalty a portarului Gabi Gînță (unul din remarcații partidei, mai ales în prima repriză) au făcut diferența. Practic, trei din cele patru goluri ale oaspeților au fost marcate de portari.

Pe final s-a jucat pe contre. În minutul 85, Orlești credea că meciul s-a încheiat, a lăsat garda jos și s-a făcut 3-4. Mazilu a centrat din stânga, dar mingea s-a dus pe poartă, l-a surprins pe Gînță, care a împins-o dincolo de linie: 2-4. În minutul 91, Lucian Briceag a mai punctat pentru gazde. S-a terminat, așadar, 3-4.

Din toamnă, ambele formații vor juca tot la Liga a V-a. Mihăești, sub o altă denumire. Va deveni Corona Mihăești. Clubul e înființat, are și personalitate juridică.