Liga IVFotbal

Berbești s-a apropiat la patru puncte de Costești. În runda viitoare, Cosmin Popa & Co. joacă în nocturnă

Duminică, 31 martie, a avut loc un nou duel între mineri. În tur a câștigat Costești. Acum, Berbești și-a luat revanșa. S-a impus cu 2-1 și s-a apropiat la patru puncte, în clasament, de aceasta. Eros și Alex Niculcea au marcat pentru gazde, iar Alin Bunescu, pentru oaspeți.

”Am obținut cu dificultate cele trei puncte. Am condus cu 1-0 la pauză. Imediat după am dublat diferența. Vreo 70 de minute am jucat mai bine, am mai avut și alte ocazii în afara golurilor, o bară, apoi am făcut pasul înapoi și ne-am complicat pe final. Adversarii ne-au surprins în ultimele minute la o lovitură liberă executată rapid. S-a făcut 2-1, iar la ultima fază, ei au cerut penalty. Se întoarce roata, e o lege nescrisă a compensației. Și noi, în tur, am avut un gol anulat în minutul 90 pentru un presupus fault în atac. Acum a fost un clinci în careu. Vrăjeală a cerut 11 metri. Arbitrul a spus că e posibil să fi greșit. Nu au fost tensiuni. Pentru ce să ne certăm? Nu avem obiectiv nici noi, nici ei, doar să jucăm fotbal”, a precizat Laurențiu Gherghe, oficialul de la Berbești. Minerul va juca următorul meci în nocturnă. La rugămintea oaspeților, de la Budești, partida din runda viitoare se va disputa cu o zi înainte, vineri, de la ora 19.00.