Liga IVFotbal

Luptă strânsă pentru titlul județean! FCPO și Băbeni, egal în derby-ul etapei

Sâmbătă, 24 aprilie, a fost programată ultima etapă din turul Ligii a IV-a. La Păușești Otăsău a avut loc derby-ul rundei, între prima și cea de-a doua clasată. FCPO și FC Băbeni erau neînvinse după două etape. Au rămas și după meciul direct. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Oaspeții au deschis scorul aproape de mijlocul primei reprize. Șurlin a insistat pe o minge lungă, a reușit să centreze, iar Laurențiu Cazan a împins balonul cu capul în plasă: 0-1. Elevii lui Iulică Dincă nici nu s-au așezat bine în teren după euforia acestei reușite că s-au văzut egalați. La puțin timp după reluarea jocului, mingea a ajuns în careul oaspeților, iar arbitrul a indicat punctul cu var. Lupu Bîrlogeanu, căpitanul gazdelor, a restabilit echilibrul pe tabelă. Apoi, Laurențiu Cazan a avut șansa de a-și trece în cont dubla, însă din postură de 1-1 cu portarul advers, a ratat ținta, a trimis balonul pe lângă poartă. Totuși, vicelidera putea trece din nou în avantaj. Pe finalul primei părți a jocului, băbenarii au primit și ei lovitură de pedeapsă. Ștefan Despoiu a trimis balonul pe lângă poartă.

În prima repriză nu au fost doar două goluri, ci și două eliminări. Gulea și Bîrlogeanu s-ar fi lovit reciproc, iar arbitrul le-a arătat cartonașul roșu. Băbenarii susțin că reacția lui Gulea a fost provocată de o intrare energică a lui Bîrlogeanu la Dumitrescu, jucător care nu a mai putut continua, ulterior, jocul.

Partea secundă a fost lipsită de goluri. Confruntarea s-a încheiat, așadar, la egalitate, 1-1, iar lupta pentru finala campionatului rămâne deschisă. Mai sunt 9 puncte în joc.

”Nu sunt supărat doar pe rezultat, pentru că am avut jocul la mâna noastră, ci și pe atitudinea unora dintre jucători, care în loc să-și vadă de joc, au stat numai cu gura prin teren. Hai, aleargă, dar ei se plimbau. Nu accept. Consider că cel care intră să joace trebuie să-și facă datoria. Nu știu ce să mai zic… Acum sunt la cald, imediat după meci și sunt supărat. Dar poate că și noi avem pretenții exagerate. Trebuie să ne gândim că acești jucători nu au evoluat un an de zile. Au jucat trei meciuri într-o săptămână. Se acumulează oboseala, iar dacă intervine oboseala fizică, nici creierul nu mai gândește, nu mai funcționează cum trebuie. Vedem unde vom fi la final. Cum am mai spus, am plecat la drum, jucăm până la ultima etapă, apoi tragem linie. Ca o concluzie, pot să spun că a fost foarte diferit jocul de astăzi față de cel de la Mădulari. A fost mai multă prospețime în acel joc, mai mult angajament. Aici, a doua repriză am jucat foarte slab. Despre eliminarea celor doi jucători nu am ce să comentez. A fost justă. Acolo s-a schimbat și jocul. Am gândit totul altfel la început, apoi am fost nevoiți să schimbăm”, a declarat Iulică Dincă, antrenorul echipei din Băbeni, după remiza cu FCPO.