Baschet

”Lupii negri”, rezultat negativ neaşteptat la Focşani

Luni, 6 noiembrie, baschetbaliştii de la CS Vâlcea 1924 au revenit pe parchet. Au avut meci în deplasare, contra unei formaţii care nu reuşise, în patru meciuri, să se bucure de vreun rezultat pozitiv: CSM 2007 Focşani. Elevii lui Hristu Şapera şi-au complicat situaţia. Au pierdut contra ultimei clasate din grupa B. 74-71 s-a consemnat, la final, pentru Focşani, diferenţă mică, frustrantă, pentru trupa de la poalele Capelei, care are drept obiectiv menţinerea în Liga Naţională. ”Lupii negri” au câştigat primul sfert (17-18) şi pe al doilea (15-19), dar au cedat avantajul minim după pauza mare. 17-11 a fost scorul în sfertul 3 şi 25-23 în ultima parte. Steph Branch a adus 23 de puncte pentru Vâlcea. Săptămâna viitoare, CS Vâlcea 1924 va întâlni, în Sala Traian, o echipă de mare tradiţie din baschetul masculin românesc, pe CSM CSU Oradea, grupare pregătită de vâlceanul Cristi Achim. După şase meciuri, ”haita” lui Hristu Şapera şi Anca Niţulescu ocupă locul 7 din 9 formaţii în grupa B din Liga Naţională, la egalitate de puncte cu CSM Petrolul Ploieşti, aflată pe locul 6. CSU Oradea este lideră în serie.