Liderul i-a distrus pe „mineri”, deşi a evoluat în ultimele 20 de minute cu doi jucători în minus

octavian matocCSM Drăgăşani – Minerul Berbeşti 3-0

Liderul Ligii a IV-a a făcut instrucţie cu „ortacii” lui Petre Grigore, în partida inaugurală a returului. CSM Drăgăşani s-a impus la scor de forfait (3-0) în derbiul rundei a 18-a, chiar dacă adversarii au jucat, timp de mai bine de 20 de minute, în superioritate numerică, după eliminările lui Barbu şi Ciocan, pentru cumul de cartonaşe galbene. Fostul „miner” Robert Ilinescu a deschis scorul în prima jumătate de oră, după o acţiune pe partea dreaptă, iar, în minutul 60, mijlocaşul-central Dan Ioniţă a punctat pentru 2-0, după o lovitură „foglia secca”, de la 30 de metri. În ultimul minut al partidei, Mădălin Mitală şi-a neutralizat adversarii, după o acţiune de generic. Fundaşul a urcat cu mingea la picior aproape 60 de metri, a driblat tot ce i-a stat în cale şi a înscris spectaculos, umilindu-i pe „ortaci”, care au părut ca nişte jaloane.

Octavian Mâţoc, antrenorul echipei CSM Drăgăşani:
„Am avut o posesie a mingii de 80 %”

Obiectivul „municipalilor” este acela de a nu pierde niciun punct până la sfârşitul campionatului şi, de ce nu, de a ajunge în Liga a III-a. „Din punctul meu de vedere, am controlat jocul cap-coadă, având o posesie de 70-80 %. Ne-am creat numeroase ocazii de gol, iar asta ne bucură cel mai mult. Următorul meci dificil îl vom juca la Perişani, peste trei etape. În rândul jucătorilor există o stare de bună dispoziţie, atât pe teren, cât şi în afara lui. De aceea, cred că ne putem realiza obiectivul propus”, spune Octavian Mâţoc.

Petre Grigore, antrenor la Minerul Berbeşti:
„Dacă înscriam din penalty, la 0-0, poate că altfel evolua jocul”

La şapte puncte distanţă de lider, Minerul Berbeşti poate doar să mai spere la adjudecarea marelui trofeu. Petre Grigore, antrenorul „ortacilor”, consideră că meciul a evoluat în favoarea echipei-gazdă deoarece la scorul de 0-0, jucătorul său, Bogdan Bârlogeanu, a ratat o lovitură de la 11 metri. „În general, îţi revii destul de greu, după ce ratezi un penalty prin care ai putea trece în avantaj. Mie nu mi s-a părut Drăgăşaniul o echipă extraordinară, pe care să nu o putem bate. Problema e că nouă nu ne-a ieşit mai nimic în acest meci. Am prins o zi groaznică”, spune Petre Grigore.