Liga 6

”Lidera a învins, dar nu a convins! Cei de la Creţeni au câştigat din două penalty-uri şi cu un gol din off-side, în minutul 97”

Considerată victimă sigură în partida din week-end, de la Creţeni, Cerna Copăceni a fost aproape de a pleca măcar cu un punct din această deplasare. Confruntarea s-a terminat, însă, la scorul de 3-2 pentru gazde. Constantin Enea, oficialul de la Copăceni, nu a fost convins de valoarea adversarei, pe care a condus-o până în minutul 80.
”Au învins, până la urmă, cei de la Creţeni, dar nu au convins. Sincer, noi nu aveam mari aşteptări de la acest joc, dar gazdele ne-au demonstrat doar că nu au valoare de primul loc. Poate a fost un joc mai prost al lor. Nu ştiu ce să zic. Pe noi ne-au învins nemeritat, din două penalty-uri şi cu un gol al victoriei marcat în prelungiri, în minutul 97, din off-side. Am avut o brigadă de arbitri tineri, probabil fără experienţă. S-au gândit de la Rm. Vâlcea că joacă locul 1 cu locul 10 şi e diferenţă între cele două echipe. Dar uite că nu a fost aşa. S-au dat trei minute de prelungire, dar s-au ţinut 7. Nu câştigam noi nimic dacă învingeam la Creţeni, dar m-a deranjat modul în care s-a stabilit rezultatul final. Am fost conduşi cu 1-0, din penalty. Am egalat. Zet a marcat spre finalul primei reprize pentru 1-1. Imediat, tot înainte de pauză, Terteci ne-a adus în avantaj. Am condus până după minutul 80. Am fost egalaţi tot din penalty, iar golul 3 al gazdelor a venit, cum spuneam, în minutul 97, din off-side (n.r. – a marcat Burtilă). Aşteptăm meciul cu Făureşti, să-i vedem şi pe ei. Cei de la Creţeni, deşi oficialul lor îmi e prieten şi nu pot să mă cert cu el pe tema asta, nu ne-au convins că merită să fie pe primul loc”, a declarat Constantin Enea, conducătorul clubului din Copăceni.