Liga 6

”Am crezut că am câştigat meciul din momentul în care s-a făcut programarea. Puteam fi pedepsiţi. Ne-am făcut singuri greu jocul cu Amărăşti”

Ştiinţa Grădiştea a bifat un nou succes în Liga a VI-a. Are punctaj maxim în retur. 12 puncte au intrat în contul formaţiei din comuna administrată de primarul Ilie Boiangiu. Ştiinţa e acum la doar trei puncte de podiumul Seriei Sud. Ocupă locul 6, la egalitate cu echipa de pe 5, Damila Măciuca. Formaţia coordonată de Cristi Pîrîianu a avut o misiune mai grea decât s-ar fi aşteptat în runda din week-end-ul trecut. A câştigat doar cu 2-1 duelul cu penultima clasată, Amărăşti Nemoiu. Oaspeţii au condus la Grădiştea. După o repriză albă, Cotîrlă a deschis scorul în minutul 50. Gazdele au revenit pe ”tabelă” în ultimul sfert de oră. Laurenţiu Pasăre a egalat, iar Eduard Dincă a marcat golul victoriei pentru Grădiştea în minutul 87. ”Am crezut că am câştigat meciul din momentul în care s-a făcut programarea. Am intrat pe vârfuri, convinşi că e suficient să fim pe teren ca să obţinem cele trei puncte. Puteam fi pedepsiţi. Ne-am făcut singuri meciul greu cu Amărăşti. Din fericire, am reuşit să revenim după ce am fost conduşi. Am avut şi câteva absenţe. Au lipsit Dună, Lică, din cauze medicale, iar unul a fost de serviciu. Urmează partida de la Copăceni. Nu ştiu ce lot vom putea strânge, dat fiind faptul că se joacă sâmbăta, în ajun de mare sărbătoare creştină. Ne bucurăm pentru rezultatele de până acum. Am legat patru victorii la rând. După noile transferuri, din pauza competiţională, ne aşteptam să urcăm în clasament, dar poate nu aşa de rapid. Sperăm să continuăm pe aceeaşi linie”, a precizat antrenorul echipei din Grădiştea.