Încă un trofeu pentru handbalistele vâlcene!

Supercupa României a ajuns la Vâlcea

La primul contact cu mingea după o pauză de mai bine de două luni, handbalistele de la Oltchim s-au descurcat impecabil, demonstrând că odată ce ai învăţat să faci bine un lucru nu-l poţi uita prea curând. Chimistele au reuşit să-şi dovedească din nou valoarea pe plan intern, mai exact în turneul de la Cluj, care a reunit laolaltă cele mai bune echipe din handbalul feminin românesc. La Supercupa României, organizată pentru prima dată cu prilejul împlinirii a 75 de ani de existenţă a Federaţiei Române de Handbal au luat parte, alături de Oltchim, formaţiile „U” Jolidon Cluj, CSM Bucureşti şi HC Zalău. Aşa cum era de aşteptat, întrecerea a fost câştigată de formaţia vâlceană, care nu a ratat ocazia de a-şi trece în cont un nou trofeu. A surclasat toate adversarele care i-au ieşit în cale, începând de la cea ungară, Bekescsaba, pe care a întâlnit-o în afara competiţiei şi continuând cu CSM Bucureşti şi HC Zalău. Doar meciul din finală, cu echipa lui Gheorghe Tadici a fost ceva mai strâns, însă nici în această partidă nu s-a pus în vreun moment problema învingătoarei. Fără a se forţa prea tare, Oltchim s-a impus în faţa celor mai bune echipe din handbalul românesc, iar acum aşteaptă adversarii cu adevărat puternici de pe plan european.

CSM Bucureşti, doar sparring-partner pentru campioana României

Oltchim s-a mobilizat pentru primul meci oficial din cea de-a doua parte a anului 2011. Campioanele şi-au dorit să lase o impresie bună suporterilor şi şi-au îndeplinit obiectivul. Handbalistele vâlcene au defilat în meciul cu CSM Bucureşti, echipă care, se pare, va fuziona cu Rapid. „Galacticele” au condus de la un capăt la altul partida, diferenţa a crescut treptat, astfel că pe final li s-a permis să încerce şi câteva faze-spectacol. Iulia Curea, cu un nou look la revenirea în competiţiile oficiale, a marcat pe la spate, iar Oana Manea a încheiat meciul cu o boltă din postura de extremă stânga. Scor final: 45-25 şi Oltchim accede în finala competiţiei. Şi-au adus contribuţia la acest succes: Ardean (8 goluri), Managarova (6), Manea (5), Curea (4), Jovanovic (4), Stanca (2), Geiger (2), Fiera (2), Şoit (2), Ozel (2), Vizitiu (2), Brădeanu (1), Farcău (1), Han (1) şi Nechita (1). Altfel, în primul meci al zilei de vineri, 5 august, HC Zalău s-a impus cu 25-24 în faţa gazdelor de la „U” Jolidon Cluj

HC Zalău a cedat trofeul chimistelor

În finala mică a Cupei Federaţiei, disputată sâmbătă, 6 august, Universitatea Jolidon Cluj a reuşit să-şi adjudece locul 3 în competiţie după ce s-a impus cu scorul de 32-25. Pe poziţia secundă s-a clasat HC Zalău, care a cedat în faţa campioanei României cu scorul de 33-26. Handbalistele pregătite de Tadici nu s-au considerat, însă, dinainte învinse. Deşi conştiente de valoarea Oltchim-ului, au încercat să lupte până la epuizare pentru şansa lor. Au reuşit aproximativ 15 minute să se menţină la nivelul Oltchim-ului. O lovitură a Valeriei Beşe în pieptul lui Jovanovic a făcut ca echipa pregătită de Radu Voina să se poată desprinde pe tabelă. Beşe a fost eliminată pentru două minute şi echipa vâlceană a profitat de superioritatea numerică. Prin contra-atacuri fulgerătoare, chimistele au ajuns, în minutul 18, la un avantaj de cinci goluri, 13-8, diferenţă care s-a menţinut până la finalul primului mitan, încheiat la scorul de 18-13. „Galacticele” au arătat aceeaşi poftă de joc şi în partea secundă. Stanca a preluat frâiele jocului, a punctat continuu de pe semicerc şi a condus echipa vâlceană spre un nou succes. Oltchim – Zalău s-a încheiat la scorul de 33-26 pentru echipa campioană a României, care astfel a reuşit să-şi treacă în cont un nou trofeu: Supercupa României. Zalăul lui Tadici a fost învins graţie golurilor înscrise de: Stanca (5), Ardean (4), Jovanovic (4), Nechita (4), Brădeanu (4), Manea (3), Curea (2), Managarova (2), Şoit (2), Ozel (2), Fiera (1).