HCM Rm. Vâlcea, victorie cu dureri de cap în faţa codaşei CSM Slatina (27-22)

Duminică, 22 octombrie, HCM Rm. Vâlcea a câştigat meciul cu CSM Slatina, din cea de-a cincea rundă a Ligii Florilor. Fără să se forţeze prea mult, elevele lui Aurelian Roşca s-au impus la final cu scorul de 27-22 (după 17-15, la pauză). Adversarele s-au ţinut scai de formaţia noastră mult timp, edificator în acest sens fiind şi faptul că, până în minutul 50, diferenţa maximă pe tabela de marcaj a fost de doar trei goluri pentru HCM.

Elevele lui Aurelian Roşca au învins, dar n-au convins

CSM Slatina a condus cu 3-1 în startul meciului (în minutul 4), dar apoi a cedat iniţiativa, iar HCM a întors rezultatul în favoarea sa. Vâlcencele aveau să treacă pentru prima oară în avantaj în minutul 7, după un gol semnat de jucătoarea ucraineană Iryna Glibko (4-3). În minutul 16, echipa noastră s-a desprins la trei goluri (10-7), dar elevele Victorinei Bora au continuat să pună probleme. Astfel, în minutul 25, slătinencele s-au apropiat, din nou, la o singură „lungime” (14-13). La pauză, s-a consemnat o diferenţă de doar două goluri pentru HCM (17-15).
Repriza secundă a semănat izbitor de mult cu prima, cu handbalistele vâlcene aflându-se mereu la timonă şi cu adversarele într-o cursă de urmărire. Pe acest fond, CSM Slatina s-a apropiat iarăşi ameninţător la un gol (20-19, în minutul 44). După ce a fost însă egala HCM-ului timp de aproximativ 50 de minute, trupa din judeţul Olt s-a prăbuşit în ultima parte a jocului, în primul rând din punct de vedere fizic. Lotul superior valoric şi numeric al HCM-ului a făcut până la urmă diferenţa, iar vâlcencele s-au desprins la cinci goluri în minutul 56 (26-21), handicap care s-a consemnat de altfel şi la gongul final (27-22).
Concluzia clară după acest meci este evident aceea că, în ciuda victoriei, vâlcencele n-au strălucit, aşa cum s-a întâmplat, de exemplu, pe terenul echipei Dunărea Brăila. Probabil însă că şi-au păstrat „gloanţele” pentru duelurile următoare, mai ales că vor fi nevoite să joace încă trei meciuri în decursul a doar două săptămâni. (N.C.)