Liga Nationala

Ucraineanca Iryna Glibko, din nou cea mai prolifică jucătoare a echipei vâlcene

În partida cu CSM Slatina, de duminica trecută, pe care HCM Rm. Vâlcea a câştigat-o cu scorul de 27-22, cea mai prolifică jucătoare a echipei antrenate de Aurelian Roşca a fost Iryna Glibko. Ucraineanca a marcat 9 „boabe” (din care două din aruncări de la 7 metri) şi şi-a confirmat astfel statutul de golgheteră a formaţiei noastre. Celelalte goluri au fost semnate de Maria Gavrilă (6), Andreea Adespii (3), Marta Lopez Herrero (3), Natallia Vasileuskaya (2), Sara Vukcevic (2), Natasa Krnic (1) şi Raluca Băcăoanu (1).
În acest duel, „municipalele” au beneficiat de patru aruncări de la 7 metri. Ucraineanca Iryna Glibko le-a executat pe primele trei şi nu a transformat-o în gol decât pe prima. Ea a ratat-o apoi pe cea de-a doua (bară), dar mingea a revenit la ea şi a înscris. Ulterior, în cea de-a doua repriză, purtătoarea tricoului cu numărul 23 din formaţia vâlceană a ţintit din nou bara la următoarea lovitură de pedeapsă, iar mingea s-a dus în afara terenului de joc. Cel de-al patrulea penalti a fost transformat de Maria Gavrilă.
În altă ordine de idei, mai merită menţionat şi faptul că cele două reprize ale meciului de duminica trecută au fost diametral opuse în ceea ce priveşte numărul de goluri reuşite de cele două formaţii. Astfel, în prima s-au marcat nu mai puţin de 32 de „boabe” (17-15), în timp ce în cel de-al doilea mitan s-au înscris doar 17 (scorul reprizei secunde fiind de 10-7 pentru HCM). (N.C.)