Montana Izvorul Rece, tot mai aproape de podiumul Seriei Nord a Ligii a V-a

Sâmbătă, 21 octombrie, Montana Iz. Rece a reuşit să obţină cel de-al patrulea succes din acest sezon. Răducu Ichim şi colegii săi s-au impus cu scorul de 2-1 în faţa celor de la Oltul Dăeşti, care, în acest meci nu s-au bazat pe unul dintre jucătorii importanţi, George Popolan, care a absentat din cauza unei accidentări. Gazdele au deschis scorul în minutul 26, în urma unei faze fixe, balonul fiind deviat în poartă de un apărător al oaspeţilor. Montana nu a reuşit să păstreze acest avantaj minim. Cu cinci minute înainte de finalul primei reprize, dăeştenii au restabilit egalitatea. De la aproximativ 25 de metri, Ionuţ Ciucă a trimis sănătos balonul la poarta adversă, goal-keeper-ul gazdelor a apreciat greşit traiectoria mingii şi s-a trezit cu ea în plasă. 1-1 a fost şi rezultatul pauzei. Echilibrul s-a rupt din nou în minutul 70. Bădulescu a scăpat pe contraatac şi a marcat pentru 2-1. Jean Stelian şi colegii săi nu au mai avut puterea să revină, mai ales că pe final au rămas şi în inferioritate numerică. Cosmin Rachina s-a accidentat, iar dăeştenii nu au mai avut alt jucător de rezervă, care să-l înlocuiască. Montana se află în acest moment pe locul 5 în Seria Nord a Ligii a V-a, cu 12 puncte, la fel ca şi Alutus Sălătrucel, echipa de pe 4. Formaţia din Vaideeni are cu doar un punct mai puţin decât două dintre echipele de pe podium, Tineretul Surpatele şi Forestierul Romani, însă, în etapa viitoare, s-au putea îndepărta de aceste formaţii. În runda a opta, Montana va sta, în timp ce Oltul Dăeşti va primit vizita echipei de pe locul 2, Tineretul Surpatele.