Fără categorieHandbal

HCM Rm. Vâlcea s-a întors învinsă de la Braşov

senocico1* formaţia lui Constantin Ştefan a pierdut cu scorul de 31-26 partida cu Corona

Marţi, 5 ianuarie, în prima etapă din returul Ligii Naţionale de handbal feminin, HCM Rm. Vâlcea a jucat la Braşov, cu echipa locală, Corona, grupare situată pe locul 5. Primul meci a coincis şi cu primul eşec din noul an, chiar dacă echipa pregătită de Constantin Ştefan a dat o replică bună gazdelor. A jucat de la egal la egal cu trupa lui Bogdan Burcea mai bine de 50 de minute. În prima repriză, au fost momente în joc când Corona a reuşit să se desprindă la trei goluri (8-5, în minutul 12, 10-7 în minutul 15 sau 13-10, în minutul 22), însă de fiecare dată vâlcencele au avut puterea să revină. În minutul 28, au reuşit chiar să preia conducerea. Ultimul fluier al reprizei le-a prins cu un gol peste Corona. Extrema Ana-Maria Simion punctat pentru scorul de 17-16 în favoarea HCM-ului. Nici în partea secundă nu s-a schimbat prea mult situaţia.

Deşi au fost conduse chiar şi la patru goluri diferenţă (scor 24-20, în minutul 45), Senocico şi colegele sale au crezut în şansa lor şi au luptat până aproape de final în speranţa că vor reuşi să scoată un rezultat bun. Norocul nu a fost, însă, de această dată, de partea lor. Două „torpile” ale Andreei Adespii (care, de altfel, per ansamblu, a făcut un joc bun) ce au poposit în bară şi nu în poartă şi două greşeli ale Dariei Ilina (care practic nu a contat în atac, iar în defensivă, pe final, după ce şi-a lăsat echipa în inferioritate numerică la scorul de 24-24, a mai făcut o greşeală, sancţionată tot cu o eliminare de două minute) au fost decisive pentru soarta partidei. În aceste condiţii, de la scor egal, în minutul 54, Corona a reuşit să profite şi să se desprindă în câştigătoare. S-a impus cu scorul de 31-26, la cinci goluri, o diferenţă oarecum mincinoasă după aspectul jocului. Cea mai bună marcatoare a echipei vâlcene a fost Mihaela Ani-Senocico, autoare a şapte reuşite. Au mai înscris pentru HCM: A. Adespii (6 goluri), J. Luca (4), C. Bădiţă (4), A. Simion (3), R. Cherăscu (1) şi M. Manda (1). Din tabăra gazdelor s-a remarcat Laura Chiper, autoare a opt goluri pentru Corona. Au mai pus umărul la succesul formaţiei braşovene: C. Zamfir (7 goluri), M. Briscan (7), C. Hotea (5), C. Cartaş (2), Adriana Ţăcălie (1) şi L. Pricopi (1). (S.S.)