Liga IVFotbal

Chimia, a șaptea victorie la rând! Succesul de la Gușoeni, umbrit de o accidentare gravă! Fane Răducea a ajuns iar la Urgențe

Chimia are o serie fantastică. Sâmbătă, 27 aprilie, a înregistrat a șaptea victorie la rând. Are șase în campionat și una în Cupă. De această dată, formația pregătită de Alin Savu și Ovidiu Creangă s-a impus la Gușoeni. 1-2 a fost scorul final. Gazdele au avut un autogol (al fundașului Paul Pagâu), dar și un penalty ratat de căpitanul ”Taco” Mateiași. Aly Glodeanu a fost adversar pentru tatăl său, Gabi Glodeanu, oficial la Chimia. Din acest duel în familie, câștigător a ieșit seniorul.

”Aly m-a cam bătut mereu de când e adversar. Era timpul să-mi iau și eu revanșa. A fost un meci frumos la Gușoeni, între două echipe bune și pe un teren bun, chiar dacă e mai micuț. Prima repriză a fost echilibrată. Am trecut noi în avantaj după o centrare în forță, în fața porții, a lui Claudiu Rădescu și un autogol. Gazdele au încercat să revină. Au primit un penalty, pe care l-au ratat. Până la urmă ne-au egalat. 1-1 a fost la pauză. Partea secundă ne-a aparținut, a fost la discreția noastră. Poate cei de la Gușoeni nu au mai putut nici fizic. Tzutzy Băgălin a înscris pentru 1-2. Din păcate, victoria de la Gușoeni este umbrită de o accidentare. Fane Răducea, care intrase în repriza a doua, a căzut rău, cu mâna sub el și nu a mai putut continua”, a precizat Gabi Glodeanu, oficialul Chimiei.

De la teren, Răducea a ajuns la Urgențe, la spital, pentru investigații amănunțite. Este unul dintre jucătorii ghinioniști din fotbalul județean. A mai avut parte de accidente nefericite în trecut. În 2021, după un meci cu Malaia, acesta s-a ales cu o fractură de os zigomatic. Recuperarea a fost lungă. Multă vreme a jucat cu o mască de protecție. Multă sănătate, Ștefan!