Fără categorieHandbal

Constantin Ştefan, antrenor HCM Rm. Vâlcea: „Diferenţa înregistrată la final în meciul cu Corona e prea severă, însă aşa e în sport, atunci când nu reuşeşti să rămâi concentrat pe toată durata jocului”

stefan HCMAntrenorul echipei de handbal vâlcene consideră că diferenţa înregistrată la finalul partidei cu Corona Braşov nu reflectă întocmai realitatea din teren şi că HCM ar fi putut spera în obţinerea a cel puţin un punct din acest meci dacă ar fi avut mai multă şansă şi toate jucătoarele ar fi arătat că trag la aceeaşi „căruţă”. „Nu am făcut un meci rău la Braşov, în faţa Coronei, o echipă pe terenul căreia se câştigă greu. Însă, inexactităţile, neatenţia şi lipsa de concentrare pe tot parcursul jocului ne-au tras în jos. Rezultatul este mult prea sever faţă de ce s-a întâmplat pe teren. Dar aşa e în sport, trebuie să joci 60 de minute, să fii concentrat pe tot parcursul jocului pentru că altfel adversarul aşteaptă greşeala şi te taxează. În prima repriză am alergat după Corona şi chiar dacă am intrat la pauză în avantaj, le-am spus fetelor că am primit prea multe goluri.

Din păcate, în repriza secundă, Adespii a fost anihilată destul de bine şi chiar dacă am revenit spre finalul jocului şi am reuşit să egalăm (scor 24-24), ultimele minute au fost destul de slabe. Am avut şi neşansă, ţinând cont că Adespii a dat de două ori mingea în bară. Dacă i-ar fi intrat aruncările un pic mai în interior, portarul Coronei nu avea nicio şansă. Să nu uităm, însă, de greşelile individuale, de gafele Dariei Ilina, care în decurs de cinci minute a luat două eliminări nejustificate, care ne-au tras în jos şi ne-au scos din perspectiva de a scoate un rezultat bun. Am fi putut obţine măcar un rezultat de egalitate. Oricum, repet, diferenţa înregistrată la final este prea mare”, a declarat Ştefan Constantin.

„Daria este oscilantă în evoluţii. Consider că valoarea ei este alta decât ceea ce a arătat la Braşov”

Tehnicianul HCM-ului nu a menajat-o deloc pe Daria Ilina, jucătoare care nu a ajutat echipa la Braşov: „Am suferit la nivelul pivoţilor. Daria e foarte oscilantă în evoluţii. Eu consider că valoarea ei este alta. Vreau ca jucătoarele mele să arate ce pot cu echipe de calibrul Coronei Braşov, nu cu echipe sub nivelul nostru. Trebuie să ne luăm ca etalon meciuri de nivelul acestuia, de la Braşov, celui care urmează, cu Roman sau următorul de la Craiova şi chiar de genul celui din etapa a patra, cu Ploieştiul. Acestea sunt meciurile în care pot fi catalogate jucătoarele, pentru că pot să te aducă pe un loc în clasament mai bun. Îmi pare rău pentru Daria, mai ales că miercuri a şi fost ziua ei de naştere, dar trebuie să scoatem în evidenţă inexactităţile de pe parcursul unui joc, pentru că altfel nu putem să le eliminăm în perspectiva meciurilor care urmează. Trebuie să ne concentrăm mai mult şi să realizăm că au trecut sărbătorile de iarnă. Şi acest lucru cred că ne-a tras un pic în jos, că am avut acele perioade de pauză de sărbători, cel puţin în ceea ce priveşte concentrarea. Sper ca la meciul cu HCM Roman să nu mai repetăm aceleaşi greşeli, pentru că o să fie o partidă la fel de grea precum cea de la Braşov şi la fel de importantă şi trebuie să obţinem cele trei punte pe teren propriu”.

„Ca să câştigăm, trebuie ca toate fetele să-şi aducă aportul în joc, inclusiv portarii”

Nici evoluţia portarilor nu a fost pe măsura aşteptărilor antrenorului echipei vâlcene. „Nu consider că am făcut un meci rău la Braşov. Dimpotrivă, am avut moment de joc foarte bun. Dar, încă o dată mă repet, iar acest lucru fetele îl ştiu, ca să putem să câştigăm, trebuie ca toate să-şi aducă aportul în joc şi să rămână concentrate pe tot parcursul partidei. Aici mă refer chiar şi la evoluţia portarilor, care a fost una sub aşteptări şi dacă într-un meci de deplasare primeşti atâtea goluri, este foarte greu să-ţi adjudeci victoria”, a concluzionat Constatin Ştefan. (S.S.)