Liga IIIFotbal

Popolan a revenit pe teren după mai bine de cinci luni de absență!

Viitorul Dăești a avut vineri meci la Colonești. Echipa de Liga a III-a vâlceană a fost la câteva secunde distanță de obținerea unui punct pe terenul celei de-al treia clasate din play-off, Vedița. Gazdele au câștigat confruntarea în prelungiri, cu 2-1. Cârciumaru a adus trupa din Fedeleșoiu în avantaj după doar cinci minute de joc. În minutul 13, Bessong a egalat. Vâlcenii au avut câteva șanse de a înclina soarta întâlnirii în favoarea lor, în special în partea secund. Ghiță a ratat după o lovitură liberă, Vasile a mai fost foarte aproape de 1-2. În minutul 90+1, Voinescu a stabilit scorul final, 2-1 pentru Colonești. În acest meci s-a consemnat și revenirea tânărului jucător al trupei dăeștene, Andu Popopan (2006) după operația suferită în iarnă. Andu a jucat din nou într-un meci oficial, la Liga a III-a, după aproape șase luni de pauză.

”S-a întâmplat la Colonești cam așa cum ne-am cam obișnuit în ultima vreme. Noi jucăm, dar punctele le iau adversarii. Am condus, am mai avut ocazii, dar am primit două goluri pe greșeli persoanale. E păcat pentru munca noastră. Noi avem nevoie de 10 ocazii să marcăm o dată. Adversarii, cum ne prind, cum ne taxează. E clar că puteam mai mult în acest play-off. Am arătat potențial ridicat. Am și avut multe probleme medicale. Și acum, unii au revenit, pe alții i-am pierdut. Andu a jucat. E normal ca la ora aceasta să nu aibă încă ritm. Zamfirescu s-a accidentat în meciul cu Tr. Măgurele, pe Horumbă nu cred că-l putem recupera până la final. Am jucat practic fără atacant. Ciprian Vlădoi, Ștefan Răcăreanu sunt, de asemenea, cu probleme medicale. La Colonești, am fost forțat să fac o schimbare. Răzvan Dinu nu a mai putut continua după două faulturi mai dure asupra sa. Acum trebuie să ne facem strategia pentru sezonul viitor. În aceste patru meciuri încercăm să dăm șansa tuturor să joace”, a declarat managerul sportiv de la Dăești, Marius Vlădoi.

Viitorul Dăești: C. Vlădoi – Cârciumaru, Ghiță, B. Enache, Pîrvulescu, Stanciu, Vasile, Florescu, E. Enache, Tisanu, R. Dinu. Au mai jucat: Bîrziche, Popolan, Rotaru, Pătulea.