Liga NationalaHandbal

HCM Rm. Vâlcea a pierdut onorabil pe terenul campioanei CSM Bucureşti

Duminică seara, în Sala Rapid, echipa de handbal vâlceană a înfruntat lidera la zi din Liga Florilor, pe CSM Bucureşti, într-un meci contând pentru etapa a opta din Liga Florilor. Antrenorul HCM-ului (fost tehnician al grupării din Capitală), Aurelian Roşca, a spus înaintea partidei (jucată în devans) că nu ia în calcul această confruntare, că echipa din Bucureşti joacă într-o altă ligă şi că nu există termen de comparaţie între aceasta şi celelalte formaţii din primul eşalon. Era tentat chiar să folosească rezervele. S-a bazat, până la urmă, pe întreg lotul. Deznodământul a fost, însă, cel aşteptat. HCM a avut un început bun, menţinându-se aproape de campioana României timp de aproape 20 de minute, la maxim trei goluri, însă a terminat primul mitan la şase goluri în spate: 17-11. În primele 30 de minute, „municipalele” au avut şi două aruncări de la 7 metri ratate de Glybko şi Florica. Partea secundă a început cu o altă lovitură de la 7 metri ratată de vâlcence. HCM a punctat abia la patru minute de la reluare, prin Craiu, a cărei reuşită a contat pentru scorul de 19-12. La jumătatea celei de-a doua reprize, s-a dat tonul revenirii în tabăra vâlceană. Vasileuskaya şi colegele sale au punctat la foc automat şi au redus considerabil din diferenţă (de la –8, la -1): 23-22. În minutul 55, la 24-23, Neagu a ratat şansa desprinderii, dar Vâlcea nu a profitat. Craiu a făcut fault în atac şi mingea a ajuns iar la CSM, care nu a mai greşit. Până la urmă, bucureştencele au câştigat partida la o diferenţă de trei goluri, cu scorul de 27-24. Pentru HCM a fost o înfrângere onorabilă. Gruparea lui Roşca este singura din acest sezon care a izbutit să ţină aproape de formaţia din Capitală şi să încheie întâlnirea atât de strâns. Cea mai bună jucătoare a echipei de la poalele Capelei a fost Natalia Vasileuskaya, autoare a nouă goluri. Pe lista marcatoarelor formaţiei vâlcene s-au mai regăsit: Florica (3), Glybko (3), Craiu (2), Khouildi (2), Krnic (1), Vuckevic (1), Gavrilă (1), Lopez (1) şi Băcăoanu (1). În ciuda eşecului de la Bucureşti, HCM a rămas pe locul 3 în Liga Florilor. Elevele lui Aurelian Roşca vor disputa următorul meci pe teren propriu, miercuri, 1 noiembrie, de la ora 17.00. Adversare le vor fi handbalistele de la HC Zalău. (S.S.)