Happy-end pentru FC Ghecon

ghecon poza* FC Ghecon uimeşte prin jocul impecabil prestat din ultima perioadă, încheind turul de campionat cu o victorie în Bănie

Jucătorii de la FC Ghecon Lăpuşata parcă ar fi mâncat numai jăretic în ultimul timp, reuşind să învingă în meciul restant din Liga a III-a echipa-satelit a Universităţii Craiova, Primăvara, chiar în Bănie. Elevii lui Ion Ştefan au câştigat şi partida restantă, cu scorul de 0-2. Ciprian Vlădoi a realizat „dubla”, în minutele 17 şi 63, fiind, încă o dată, omul potrivit la locul potrivit.

Ciprian Vlădoi, din nou la datorie

Prima ocazie de gol a aparţinut gazdelor, prin jucătorul Surugiu, care a executat cu precizie o lovitură liberă de la 30 de metri, balonul trecând periculos pe lângă buturile porţii apărate de Alexandru Cruceru. În minutul 17, după ce a tatonat bine terenul (de altfel, starea gazonului fiind una impecabilă), FC Ghecon avea să deschidă scorul. Ciprian Vlădoi (un nume tot mai de întâlnit pe lista marcatorilor echipei din Lăpuşata) a lovit balonul cu capul, în urma unui corner de pe partea stângă, executat ca la carte de un coechipier de-al său. Cu cinci minute înainte de încheierea primului mitan, Ursu a trecut pe lângă 2-0, şutul său din apropierea careului de 16 metri trecând milimetric peste bara transversală.

Imediat după reluarea meciului, vâlcenii au trecut pe lângă o nouă ocazie mare de gol, însă goal-keeper-ul advers, Mecea, a fost prezent la datorie şi a respins mingea. De menţionat că jucătorii de la Primăvara Craiova au avut permanent depăşiţi de nivelul celor de la FC Ghecon. În prima repriză, craiovenii nu au trimis nici măcar un şut pe spaţiul porţii noastre, Ciutureanu reuşind tocmai în minutul 52 această „ispravă”, printr-un şut de la peste 20 de metri, însă fără emoţii pentru vâlceni. După minute în şir de insistenţă în jumătatea adversă, perseverenţa fotbaliştilor susţinuţi financiar de deputatul Dan Mazilu a dat din nou roade. Atacantul Ciprian Vlădoi a marcat cu capul pentru 2-0, în minutul 65, acesta fiind şi ultimul gol al confruntării. Zece minute mai târziu, craiovenii au ratat şansa de a mai micşora din rezultatul de pe tabelă, însă Lupu a şutat anemic, pe centrul porţii, portarul Cruceru fiind din nou la datorie. Gazdele au mai avut o ocazie până la final, prin Roman, care a reluat frumos din 16 metri, însă balonul a fost interceptat de acelaşi Cruceru, care nu s-a lăsat învins şi nu a făcut niciun cadou adversarilor.

Ion Ştefan: „Le mulţumesc jucătorilor”

După victoria de la Craiova, antrenorul Ion Ştefan şi-a felicitat (în stilu-i caracteristic) din nou jucătorii, aceştia fiind – în opinia sa – principalii artizani în adjudecarea celor trei puncte. „Sincer, în acest meci am jucat mai slab decât cu FC Caracal, dar contează că băieţii au câştigat cele trei puncte. Totuşi, trebuie să admitem că Primăvara este o echipă fără experienţă, astfel că lupta nu a fost chiar atât de complicată. În acest meci, aş dori să evidenţiez evoluţia lui Mocioacă şi a lui Roşoagă, jucători care nu au comis nicio greşeală. Mă bucură faptul că toţi fotbaliştii au personalitate şi pot decide singuri un meci. Contează foarte mult acest aspect. Trebuie să efectuăm în această iarnă un stagiu de pregătire centralizată. De asemenea, sunt ferm convins că nu vom retrograda. Ne-am apropiat la patru puncte distanţă de locul 12, cel care menţine în Liga a III-a”, ne-a declarat antrenorul Ion Ştefan.

Iulian Roşoagă: „Până în februarie, nu pleacă nimeni”

Pentru FC Ghecon, urmează câteva luni de pauză, perioadă în care conducerea echipei va analiza situaţia şi va lua decizii cu privire la achiziţiile de „senzaţie” care vor avea loc. Conform declaraţiilor antrenorului-jucător Iulian Roşoagă, cel puţin până în luna februarie, niciun jucător nu va părăsi formaţia, cu toate s-a vehiculat că o parte dintre ei sunt pe picior de plecare. „Echipa a început să se sudeze şi, de aceea, consider că este mai bine ca, pentru moment, să nu plece niciun jucător. Am jucat bine în ultima perioadă deoarece au intrat pe teren aceiaşi 11 jucători. Lotul nu s-a schimbat deloc”, ne-a declarat căpitanul echipei din Lăpuşata, Iulian Roşoagă. După sfârşitul turului de campionat, era normal ca şi FC Ghecon să se respecte şi să-şi organizeze un banchet, însă unul mic, după buget şi realizări fotbalistice. „Vom organiza un banchet modest, pregătit de noi, jucătorii. Nu ne-am hotărât încă asupra locaţiei. Ştim doar că va avea loc la finele acestei săptămâni, după ce ne vom încasa primi cu toţii drepturile salariile”, a mai adăugat Roşoagă.

Dezamăgire la Craiova: „Nici pe aştia nu-i batem?!”

Eşecul trupei din Bănie a stârnit valuri de proteste din partea suporterilor craioveni, care şi-au criticat în termeni duri jucătorii de la Primăvara. „Vă bateţi joc de emblema Universităţii”, „Mai batem şi noi pe cineva?!”, „Şi cu ăştia (n.r. – FC Ghecon) aţi pierdut?!” au fost doar câteva din sloganurile adresate de fani „alb-albaştrilor”, atât din tribune, cât şi pe site-ul www.ediţie.ro. Exact cum anticipa şi fostul tehnician al Ghecon-ului, Viorel Ciofâcă – înainte să-şi dea demisia – echipei din Lăpuşata i-a trebuit doar o victorie, pentru a intra pe făgaşul cel bun şi a reuşi să scape de pe ultima poziţie.

18 puncte în 17 meciuri

Chiar dacă bilanţul după cele 17 meciuri ale acestui tur de campionat este unul negativ pentru FC Ghecon Lăpuşata, trebuie, totuşi, apreciată evoluţia pe final a fotbaliştilor vâlceni. După primele nouă etape (timp în care au reuşit să strângă doar două puncte, din partidele cu Prometeu Craiova şi FC Oltchim), pentru FC Ghecon a urmat un moment de regăsire. În ultimele opt runde, Roşoagă, Ursu şi camarazii au reuşit să-şi treacă în clasament nu mai puţin de 16 puncte şi să contabilizeze 18, la final de tur. Rămâne de văzut dacă FC Ghecon va avea parte de un cantonament riguros şi de meciuri amicale puternice, pentru a nu-şi ieşi din priză pe durata celor trei luni de pauză.

Au jucat:
Primăvara Craiova: Mecea – Ciutureanu, Flori, Gugu, Giurcă, Surugiu, Stoichiţoiu, Ologu, Badea, Roman, Ţăran.
Au mai jucat: Bălan, Lupu, Stancu şi Flori.
Ghecon Lăpuşata: Cruceru – Mocioacă, Chiripuş, Ursu, Păun, Nistor, Roşoagă, Gârlă, Nica, Vlădoi, Ciortan.
Au mai jucat: M. Popescu, Buhescu, Şorega.
Arbitri: Cristina Floarea Babadac (Alexandria), Ionuţ Bobe (Videle) şi Adrian Răzvan Dincă (Roşiorii de Vede). Observatori: Ion Coman (Târgovişte) şi Ion Craiu (Bucureşti).