DiverseHandbal

Handbalistele de la Energetic, victorie la debutul în campionatul de junioare 3

Sâmbătă, 16 septembrie, junioarele 3 de la Energetic au jucat primul meci al sezonului. Tinerele handbaliste pregătite de Stăncuța Guiu și Dana Băbeanu au înfruntat LPS Slatina, pe terenul echipei oltene. Vâlcencele au plecat victorioase de la Slatina. La pauză aveau trei goluri în față (6-9). În repriza secundă jocul a mers și mai bine. La final diferența a fost de opt goluri. Energetic s-a impus cu scorul de 20-12 și s-a instalat pe locul 2 în serie. CSȘ Craiova e în fruntea ierarhiei Seriei G, după victoria fără drept de apel în fața vâlcencelor de la CSȘ. În grupă mai este o echipă vâlceană, Chimia, care a pierdut și ea, la mare luptă, doar la două goluri, în deplasare, la Caracal. Energetic va juca în etapa viitoare cu CSȘ, iar Chimia primește vizita formației LPS Slatina.