Liga NationalaHandbal

Derby-ul Olteniei, la handbal, stricat! S-a stins lumina în Bănie! Ce se întâmplă cu partida?

FRH a programat derby-ul Olteniei la handbal feminin, dintre SCM Craiova și SCM Rm. Vâlcea, pentru sâmbătă după-amiază. Se anunța un duel interesant, ambele echipe fiind neînvinse în primele trei etape. Vâlcea, cu punctaj maxim, iar Craiova, cu două victorii și un egal. Startul confruntării a confirmat așteptările. S-a jucat de la egal la egal până în minutul 7, evidențiindu-se, în acest timp, portarul Daciana Hosu, cu patru intervenții. După o aruncare de la 7 metri transformată de Krpez, care a adus echipa gazdă iar în avantaj (scor 5-4), s-a stins lumina în Bănie. După un sfert de oră de pauză, situația părea că s-a rezolvat și vor fi din nou condiții de joc. Nu a durat, însă, mult și iar a fost o cădere de energie electrică. În minutul 9 și 27 de secunde s-a întrerupt iar meciul. A revenit lumina în sală, dar doar temporar. În condițiile date, pentru că oricum era o situație anormală, ca jucătoarele să fie scoase din ritm din trei în trei minute, oficialii au decis că nu se mai poate juca. Nu e ca la fotbal, ca echipa gazdă să piardă meciul. Confruntarea se va relua duminică, 17 septembrie, de la ora 16.30, din minutul în care a fost întreruptă. SCM Craiova va trebui să suporte cheltuielile de cazare și toate celelalte pentru Vâlcea și oficialii partidei. Meciul nu va mai putea fi transmis la TV, PRO Arena având în program duminică alte jocuri. Din păcate, a fost un efort anulat de problemele de la Craiova și al suporterilor echipei vâlcene, care făcuseră deplasarea în Bănie.