Fără categorieLiga NationalaHandbal

Galop de sănătate pentru SCM înaintea „finalei” Ligii Florilor

* Adespii a revenit în circuit după 9 luni de pauză

Înaintea derby-ului din etapa a 18-a a Ligii Florilor, cu CSM Bucureşti, echipa de handbal vâlceană a jucat o partidă din etapa a 19-a. Joi, 7 martie, „municipalele” au întâlnit ultima clasată din campionat, pe CSM Galaţi, formaţie care a pierdut 14 meciuri din 17 disputate şi pare foarte aproape de retrogradarea din primul eşalon. Cum era de aşteptat, partida a reprezentat o simplă formalitate pentru elevele lui Florin Pera, care s-au impus mai mult decât categoric în faţa „cenuşăresei” Ligii Florilor. Gălăţencele au avut „benzină” doar în primele minute. S-au menţinut relativ aproape de lidera campionatului până în minutul 24 (când diferenţa era de doar trei goluri în favoarea oaspetelor), apoi SCM „a dat drumul la câini”. Câteva contraatacuri rapide au rezolvat ecuaţia primei reprize: 12-7 la pauză.

În partea secundă a fost o singură echipă pe teren. Întâlnirea s-a încheiat la scorul de 30-14 pentru singura formaţie cu maxim de puncte din Liga Naţională, grupare care se poate concentra acum pe cel mai important meci al sezonului, cu CSM Bucureşti, care va decide, în mare parte, campioana ţării. La Galaţi, Pera nu s-a bazat pe două jucătoare, Samara da Silva şi Raluca Băcăoanu, care nu au făcut nici măcar deplasarea, alături de echipă. În schimb, a revenit Andreea Adespii, după o accidentare ce a ţinut-o departe de teren 9 luni. „Despii” şi-a trecut şi numele pe lista marcatoarelor, cu două goluri.

La Galaţi au mai punctat pentru SCM: N. Vasilleuskaya (6), I. Glibko (5), C. Florica (4), A. Pricopi (4), A. Popa (2), M. Gavrilă (2), Fl. Craiu (2), A. Badea (2) şi M. Lopez (1).

„În ciuda faptului că avem un meci în plus faţă de CSM Bucureşti, rămânem echipa cu cea mai bună defensivă din campionat, ceea ce ne dă încredere şi motivaţie în vederea abordării partidei cu CSM Bucureşti. La Galaţi, a fost un joc în care am dat posibilitatea tuturor jucătoarelor să evolueze. Mai mult decât atât, am şi menajat câteva dintre sportivele care s-au resimţit după confruntările precedente. Ne bucurăm pentru revenirea Andreei Adespii. A debutat bine, cu două goluri. Sper din toată inima să crească de la zi la zi şi să capete încredere”, a spus antrenorul echipei vâlcene, Florin Pera, după partida de la Galaţi.

„Municipalele” vor susţine cel mai important test din acest sezon, cu CSM Bucureşti, miercuri, 13 martie, de la ora 21.00. (S.S.)