Liga 6

Galicea, spre Liga a V-a! Are o medie de cinci goluri marcate pe meci. Meci ”nebun” la Iz. Rece

Topologul Galicea îşi doreşte să revină în Liga a V-a. Startul de sezon în Seria Nord a Ligii a VI-a a fost unul excelent. Primele patru meciuri s-au terminat cu victorii pentru ”Băse” şi colegii săi. În runda precedentă, galicenii s-au bucurat iar de succes, dar a fost unul cu emoţii, pe terenul celor de la Izvoru Rece. Montana şi-a vândut scump pielea. Gazdele au deschis scorul în minutul 8, prin Danciu. Manu a rezolvat, apoi, ecuaţia primei reprize. A marcat de două ori, iar Rizoiu a dus scorul la 1-3. Finalul reprizei a adus şi un cartonaş roşu, pentru Dragoş Marica, jucătorul echipei din Vaideeni, eliminat pentru comportare violentă. Şi oaspeţii au primit un roşu, dar pe bancă. L-a văzut Claudiu Voica, sancţionat pentru ”injurii şi/sau gesturi agresive”. Cu un om mai puţin, Montana a reuşit să înscrie iar. Ionuţ Marica a punctat pentru 2-3 şi tot el a adus egalarea în minutul 57: scor 3-3. Finalul a fost la fel de surprinzător. Danciu a adus iar Montana pe plus (4-3), dar Truţescu a egalat la 4 în minutul 85. Oaspeţii au marcat golul victoriei în prelungiri, prin golgheterul Alecs Manu. A fost al cincilea succes pentru Topologul, care are şi un golaveraj impresionant, cu o medie de cinci goluri marcate pe meci, în cinci etape. Până la acest joc, Galicea primise doar patru goluri. Acum are opt. Avantajul faţă de a doua clasată, Frânceşti, este de două puncte, însă Topologul are un meci în minus. Sâmbătă, 21 octombrie, lidera primeşte vizita echipei Cavalerul Trac Cernişoara.