Gabriel Herăscu, înger şi demon pentru Olteţul Zătreni

* în deplasarea de la Utd Drăgăşani, tânărul fotbalist în vârstă de 17 ani a reuşit o „dublă”, dar a ratat şi o mare ocazie de gol în minutul 88

Olteţul Zătreni a obţinut doar un punct din deplasarea pe care a efectuat-o, week-end-ul trecut, la United Drăgăşani. Elevii lui Nicolae Vâlcu au terminat la egalitate acest duel, 3-3, după ce au condus cu 3-2 la pauză. Tânărul fotbalist Gabriel Herăscu (care va împlini pe 21 octombrie vârsta de 18 ani) a marcat o „dublă” pentru formaţia din comuna administrată de primarul Constantin Liţoiu, cel de-al treilea gol fiind înscris de Gheorghe Toşa. „În prima repriză, am condus cu 1-0 şi 2-1, dar de fiecare dată cei de la Utd ne-au egalat – ca un făcut! – în cel mult zece minute. Am intrat totuşi la vestiare în avantaj, 3-2, însă imediat după pauză am primit un alt gol, cel de 3-3, care a şi pecetluit scorul final. Pe ansamblu, noi am jucat mai bine decât adversarii, am avut şi mai multe ocazii de gol, pe care le-am ratat însă cu nonşalanţă. Puteam să ne desprindem decisiv în învingători în minutul 88, când Gabriel Herăscu a ratat o ocazie monumentală, după ce a şutat în portar din 6 metri. Mai în glumă, mai în serios, dacă am fi marcat atunci, poate că drăgăşănenii nu ar mai fi avut timp să ne egaleze, pentru că nu mai erau zece minute de joc, iar noi mai aveam şi două schimbări de făcut. Deşi am câştigat doar un punct, în acest meci întreaga echipă a fost extraordinară, dar parcă Gheorghe Toşa a excelat. El a marcat un gol şi pot să zic ca fost cel mai bun de pe teren. Una peste alta, drăgăşănenii au dovedit din nou că alcătuiesc o echipă bună. Îi ştiam că sunt puternici de anul trecut, iar înaintea meciului speram să obţinem măcar un punct. La final, prin prisma ratării lui Gabriel Herăscu, ne-a părut însă rău că n-am câştigat”, a declarat Vâlcu.

Elevii lui Nicolae Vâlcu vor să revină în curând pe locul 1

După remiza de la Utd Drăgăşani, Olteţul Zătreni a picat pe locul secund în clasamentul Seriei Sud de la „Onoare”, prima poziţie fiind ocupată de FC Băbeni II, singura formaţie din grupă care are maximum de puncte după trei runde. „În acest moment, suntem pe 2, dar cred că putem să revenim în curând pe 1. Etapa aceasta, avem parte de un joc aparent lejer, cu Zorile Scundu, pe teren propriu, la finele căruia trebuie să obţinem trei puncte. Ulterior, ar trebui să jucăm în deplasare, la Rapid Voiceşti, dacă aceasta echipă va mai activa în campionat, petru că am înţeles că nu s-ar fi prezentat etapa trecută nici pe teren propriu”, a conchis antrenorul echipei Olteţul Zătreni, Nicolae Vâlcu. (N.C.)