Handbal

Frumoasele de la HCM au făcut senzaţie în primele amicale

* echipa antrenată de Aurelian Roşca le-a învins, la Cheile Grădiştei, pe CSM Unirea Slobozia (33-23) şi HC Zalău (36-20)

În această săptămână, jucătoarele de la HCM Rm. Vâlcea s-au pregătit la Cheile Grădiştei, un complex turistic care e situat în staţiunea montană Moeciu, la 7 kilometri de Castelul Bran şi la 30 de kilometri de oraşul Braşov. Formaţia antrenată de Aurelian Roşca şi-a programat şi două partide amicale în acest stagiu, care au fost primele din perioadă de vară. Partidele au avut loc în compania a două grupări care s-au aflat de asemenea în zonă, în cantonament: CSM Unirea Slobozia şi HC Zalău.

Astfel, în după amiaza zilei de miercuri, 26 iulie, handbalistele vâlcene au înfruntat echipa CSM Unirea Slobozia. La primul meci în noua formulă, elevele lui Roşca au făcut senzaţie şi s-au impus la 10 goluri diferenţă: 33-23. Joi, 27 iulie, la ora prânzului, Iryna Glibko & Co. au înfruntat şi trupa antrenată de Gheorghe Tadici, pe care au învins-o de asemenea la pas, cu 36-30. (N.C.)